Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de yerel yönetim politikaları, subsidiarite ilkesi bağlamında gelişmeler ve karşılaştırmalı değerlendirmeler
Local government policies in the European Union and Turkey,developments in the sense of the principle of subsidiarity and contrastive evaluations
  1. Tez No: 210055
  2. Yazar: YEŞİM KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN ALGANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küresellesme egilimlerine paralel olarak gelisen bütünlesmeler, önceleri ekonomik, askeri, sosyal ve kültürel alanlarda isbirligi seklinde görülürken, bugün artık Avrupa Birligi örneginde oldugu gibi siyasal alanda da somutlasmaktadır. Bu yeni örgütlenme biçiminin, degisen dıs dünyaya karsı, kendi varlıgını devam ettirmek isteyen Avrupa ülkelerinin bir yanıtı oldugu söylenebilir. Avrupa ülkeleri degisime bu sekilde yanıt vermeye çalısırken, kendi iç dinamiklerini de bu yeni örgütlenme içine katmaya çalısmaktadır. Bu ugrasların bir sonucu olarak gelistirilen subsidiarite ilkesi, bugün Avrupa Birligi'nde anahtar bir sözcük olma yolundadır. Bu çalısma ile subsidiarite ilkesi ısıgında Avrupa Birligi'nde ve Türkiye'de yerel yönetim politikaları anlatılmaya çalısılmıstır. Avrupa Birligi'ne üye olma yolunda ilerleyen ülkemizde, kamu hizmetlerine iliskin pek çok görev, yetki ve sorumluluk merkezde toplanmıs durumdadır. Bu da merkezi yönetimin, kamu hizmetleri yönünden tıkanmasına neden olmakta, hizmetlerin etkin ve verimli bir sekilde görülmesine engel olmaktadır. Subsidiarite ilkesi, bu sorunların çözümünde yeni bir model olarak degerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
While the integrations developing in parallel with the globalization trends were observed as cooperation in the economic, military, social and cultural areas today they are solidifying in the political area as well as seen in the example of the European Union. It can be said that this new organization style is a reply from the European countries that want to continue their existence against the changing world. While the European countries try to answer the change in this manner they also strive to integrate their internal dynamics into this new organization. The principle of subsidiarity developed as a result of these efforts is today in the way of becoming a keyword in the European Union. In this study, an attempt was made to explain the local government policies in the European Union and Turkey in the light of the principle of subsidiarity. In our country which is proceeding in the way of becoming a member of the European Union, many duties related to public services are collected in the center of authority and responsibility. That causes a bottleneck in the central government in terms of public services and obscures the efficient and productive rendering of the services. The principle of subsidiarity can be appraised as a new model for the solution of these issues.