Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de yerelleşme ve bölgeselleşme politikaları
Localisation and regionalization policies of Turkey in integration process to the European Union
  1. Tez No: 228788
  2. Yazar: KADRİ CANAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
?Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de Yerelleşme ve Bölgeselleşme Politikaları? başlıklı bu çalışmanın amacı; 1950'li yıllarda daha çok ekonomi ve ortak savunma kaygıları ile yola çıkan, 1992 yılı Maastricht Antlaşmasıyla bir Siyasal Birliğe dönüşen AB'nin, yerel yönetim konusundaki politikaları ve Birliğe üyelik sürecinde olan Türkiye'nin, yerel ve bölgesel politikalarının bunlardan nasıl etkilenmekte olduğunun ortaya konmasıdır.Hem küreselleşme sürecinin ?yerelleştirme? etkisinin sonucu hem de her ülkenin kendine özgün ekonomik, politik, yönetsel ve kültürel koşullarının bir ürünü olarak ortaya çıkan bölge yönetimleri, bugün Avrupa Birliği'nin gündemindeki önemli konulardan birisidir.. AB siyasal bir birlik olmaya doğru yol aldıkça Birlik, üye devletler ve devlet-altı yönetsel ve siyasal birimler arasında yetki bölüşümü önem kazanmaktadır. Bunların etkisi ile Maastricht Antlaşması'nda yerellik (subsidiarite) ilkesine yer verilmiş ve Bölgeler Komitesi oluşturulmuştur. Böylece Avrupa Birliği, Birlik, ulus devletler ve bölgelerden oluşan üç düzeyli bir yapılanmaya gitmektedir.AB'ye üyelik sürecindeki Türkiye'nin, yönetsel ve ekonomik nedenler, ülkenin kalkınması gereği, bölgeler arasındaki dengesizliklerin giderilmesi vb. gerekçeler ile bölgeselleşmeye gitmesi ülke kalkınması için bir zorunluluk olabilir. Bu çalışma bir yöntem olarak yerel-bölgesel kalkınmada ülkemizin içinde bulunduğu politik-yönetsel ve ekonomik yapının iyileştirilmesinin bir aracı olarak bölge yerel yönetimlerinin oluşturulmasını öngörmektedir. Yuntdağı Yöresi Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma Projesi'nde (YKP) olduğu gibi ülkenin birçok yöresinde uygulanan orta-küçük ölçekli bölge kalkınma projelerindeki başarılar, Türkiye'nin ?bölgeselleşme? gereğini ortaya koyduğu söylenebilir.Avrupa Konseyi üyesi olan ve Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecindeki Türkiye için etkin, demokratik ve özerk yerel yönetimlerin önemi ve ülke için yararlı olacağı gerçeği hiçbir zaman yadsınamaz. Birliğe üyelik sürecinde daha etkin, demokratik, yerel yönetimlere sahip olmak için yapılması gereken yasal değişikliklerin ivedilikle yapılması her koşulda ülke yararı için bir zarurettir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study titled as ?Localisation and Regionalisation Policies of Turkey during the Integration Process to the European Union? is to state how the local and regional policies of Turkey, whose membership is on the agenda, will be affected by the local authorities applications in the European Union, which set out with the economic and common defence concerns or reasons mostly in 1950's, that form into a Political Union by Treaty of Maastricht in 1992.Regional Administrations which arise as the results of both the globalisation process on the localisation effects and each country has its own characteristic economic, political, managerial and cultural conditions and today they are important points of the EU. As long as the EU proceeds towards a political union, the authority sharing has become significant among the states and sub-states administrative and political institutions. Through the agency of them, the principle of subsidiarities expressed in the Treaty of Maastricht and Committee of the Regions was formed. By this way, EU has restructural organization with three-stages namely union, nation states and regions.During the membership process of Turkey to the EU, the administrative and economic reasons, such as, requirement for the development of country, abolishment of the regional imbalances etc?, these conditions could be obligatory to regionalise for the growth of country. This study is foreseen that the local and regional administrations could be formed by means of the improvement of administrative and economic structure of our Country as a method. The success of small-middle sized advancement projects like as ? Sustainable Rural Development Project for Yuntdagı Region (YKP),? applied in many parts of the country could point out the necessity of regionalisation in Turkey.Turkey as a member of European Council and possess the process of full membership to the EU, the importance of democratic autonomous local administrations that would be beneficial for the country is never undeniable.. The necessary legislative formalities should be put into practice urgently in Turkey during the membership process to the EU for the sake of more effective and more democratic local administrations in all circumstances.