Cemâleddin el-Kâsımî'ye göre İsbât-ı Vâcib
The problem of Ispat-i Vâcib according to Cemaleddin El-Kasimi
  1. Tez No: 210140
  2. Yazar: KADİR RECEP MUHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CAĞFER KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akılcı Selefîlik cereyanı içerisinde yer aldıgı söylenebilecek Cemâleddin el- Kâsımî slâm düsünce tarihinde önemli bir yere sahiptir. O, nass ile aklın, hiçbir zaman çelisemeyecegi görüsüne paralel olarak Cenâb-ı Allah'ın varlıgını ortaya koyan aklî ve naklî deliller üzerinde durmustur. Giris kısmında tezin önemi, amacı ve metoduna dair bilgi verildikten sonra teze temel teskil eden kaynakların tanıtımı yapılmıstır. Birinci bölümde isbât-ı vâcibin mahiyeti ile tarihi seyrinden söz edilirken ikinci bölümde klasik delil kapsamında degerlendirilebilecek deliller mukayeseli olarak incelenmistir. Son bölümde ise daha çok Yeni lm-i Kelâm döneminde öne çıkan deliller üzerinde durulmustur. ?Cemâleddin el-Kâsımî'ye göre isbât-ı vâcib? adlı çalısmamız söz konusu delilleri incelemekten ibarettir. Arastırma esnasında konuya iliskin olan Delâ'ilü'ttevhîd ve Mehâsinü't-tevîl isimli temel eserler yanında alıntı yapılan birinci el kaynaklar da kullanılmıstır. Bunun yanı sıra müellifin çagdası olan düsünürlerin çalısmalarından istifade edilmis ve gereken mukayeselerle tenkitler yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Cemaleddin el-Kasımî, who is supposed to be in rational Salafi movement, has a significant position in the history of Islamic thought. He dealt with the rational and traditional evidences which prove the exictence of Allah, While asserting that there is no controversy between ratio and text. In the introduction, after declaring the importance of the thesis, its basic aim and its method, I presented the basic sourcec of the subject. In the first part I dealt with the true nature of Ispat-ı Vacib and in the second part evidences, which may be seen traditional, studied in a comparative way. n the last part of the thesis I studied mostly the evidences occurred during new kalami movement. This research which is titled Ispat-ı Vacib according to Cemaleddin el-Kasımî consists of examination of related evidences. During research I used both Delâ?ilü?ttevhîd and Mehâsinü?t-tevil and other primary sources. I also used contemporary thinkers? Works and made necessary comparisons and critiques.