Kentiçi ulaşım sonucu oluşan negatif dışsallıklar ve önleme yolları
Negative externalities of urban transportation and the ways of prevention
- Tez No: 210141
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞENYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Trafik, Ulaşım, Economics, Traffic, Transportation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Günümüzde kentler trafik tıkanıklığı, çevresel bozulma, trafik kazası ve gürültü gibi önemli ulasım sorunlarıyla karsı karsıyadırlar. Bu tür sorunlar ulasım faaliyeti esnasında olusan özel maliyetlerin sosyal maliyetlere esit olmamasından kaynaklanmaktadır. Yani bireyler ulasım faaliyeti esnasında meydana getirdikleri maliyetlerin tamamına katlanmamakla birlikte olusturdukları maliyetlerin bir kısmını dıssal maliyet seklinde topluma yansıtmaktadırlar. Kentiçi ulasımın negatif dıssallıkları olarak ifade edilen bu sorunun önlenmesine yönelik herhangi bir müdahalenin olmaması gelecekte daha büyük ve karmasık sorunların meydana gelmesine neden olacaktır. Bu çalısmanın amacı kentiçi ulasım sonucu olusan negatif dıssallıkların boyutlarını ortaya koymak ve söz konusu dıssallıkların içsellestirme sürecinde uygulanan yöntemlerin sürdürülebilir ulasım anlayısı açısından değerlendirmesini yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikli olarak dıssallık kavramına iliskin açıklamalara yer verilmis olup, bu açıklamalar ısığında kentiçi ulasım dıssallıkları incelenmistir. ?ncelemede kentiçi ulasım dıssallıklarının türleri, olusma nedenleri ve meydana getirdiği ekonomik etkiler değerlendirilmistir. Son olarak, kentiçi ulasım dıssallıklarının sürdürülebilir ulasım anlayısı içerisinde nasıl içsellestirilmesi gerektiği ortaya konulmustur. Sonuç olarak kentiçi ulasım dıssallıklarının önlenebilmesi öncelikli olarak geleneksel ulasım anlayısından sürdürülebilir ulasım anlayısına geçisle mümkündür. Bu durum ulasımda paradigma dönüsümüne ihtiyaç duymakla birlikte, kapsamlı bir etki analizini ve toplumun bütün kesimlerini kapsayan bir yapıyı ele almayı gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today?s cities face serious transportation problems such as traffic congestion, environmental degradation, accidents and noise. These problems result from the inequality between private costs and societal costs. In other words individuals do not incur all of the costs they generate in their transportation activities and reflect some of these costs on to the society as negative externalities. If this problem, which is also called negative externalities of urban transportation, is not addressed it will result in bigger and more complex problems in the future. The aim of this study is to determine the dimensions of negative externalities resulting from urban transportation and evaluate the approaches used in internalizing these externalities from a sustainable transportation approach. Towards this end the concept of externalities is explored and intercity transportation externalities are examined. In this examination the types, causes and economic effects of urban transportation externalities are evaluated. Lastly an approach for internalizing urban transportation externalities that is compatible with a sustainable transportation approach is presented. As a result, prevention of urban transportation externalities is possible through a shift from traditional transportation approach to sustainable transportation approach. In addition to a paradigm shift in transportation this requires an exhaustive impact analysis and reviewing of a structure that spans all segments of the society.