Feminist söylemin İslamcı kadın yazarlar üzerindeki etkisi
The influence of feminist discourse on Islamic woman writers
  1. Tez No: 210156
  2. Yazar: AYŞE GÜÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, feminist söylemin slamcı kadın yazarlar üzerindeki etkisini arastırmaktadır. Bu arastırma esnasında üç nokta üzerinde odaklanılmıstır; feminist söylem, etkilenme süreci ve slamcı kadın olarak nitelendirilen yazarların çesitli görüsleri. lk olarak feminist söylemin, feminist yaklasımların ve argümanların bütünü olduguna deginilmistir. Feminist söylem XIX. yüzyılda sistemlesirken, aynı zamanda slami dünyada da etkileri hissedilmistir. Etkilenme sürecinde, feminist söyleme katkı saglayan oryantalizm, kolonyalizm, modernlesme çabaları ve ulusal hareketler gibi çesitli faktörlerden bahsedilmistir. Son olarak ?slamcı kadın yazarlar? ifadesi, slam dini ve gelenegi içinde kadının statüsü ile ilgilenen Müslüman kadınlara isaret etmek için kullanılmıstır. slamcı kadınların etkilendigi XIX. yüzyıl, pasif etkilenme süreci olarak adlandırılmıstır. Bu yüzyılın sonuna dogru kadın entelektüeller, Müslüman dünyadaki kadın sorununu batılı feminizmi kullanarak tartısmaya baslamıslardır. Bu süreç, bilinçli etkilenme süreci olarak adlandırılmıstır. Bu ikinci asama, Müslüman kadın entelektüellerin kadın sorunu hakkındaki çesitli yayınlarından olusan bir yazın üzerinde de konusmayı mümkün kılmaktadır. Bu nedenle, slamcı kadınlar üzerindeki feminist söylemin etkilerinin analizi, esasen bu yazına dayandırılmıstır. Bu analizde, batılı feminist teoloji ve slamcı kadın yazını arasındaki benzerlikler dikkate alınmıstır. Çalısma sonunda, feminist söylemin kadın yazarlar üzerindeki etkisinin sınırlı oldugu ve slamcı kadın yazarların feminizmi sadece kadın sorunu hakkında elestirel bakıs açısı kazanmak için bir kaynak ve araç olarak gördükleri kanaatine ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the influence of feminist discourse on Islamic woman writers. While doing so, it focuses on three points; the feminist discourse, the influence process itself, and various views of the so-called Islamic woman writers. Firstly, the feminist discourse is used for all feminist approaches and arguments. While it became systematized in the 19th century, the Islamic world felt the affects of it at the same time. As for the influence process, various factors such as orientalism, colonialism, modernization struggle, and the nationalist movements were mentioned as the contributors to the feminist discourse. Lastly, the phrase ?Islamic woman writers? is used to indicate the Muslim women interested in the status of woman within the religion of Islam and the Islamic tradition. The period, the nineteenth century, in which the Islamic women were influenced is named as the period of passive influence. Towards the end of this century, woman intellectuals began to discuss the woman question in the Muslim world with a specific interest in the western feminism. This period is named as the period of conscious influence. This second process enables us to talk about a literature on various issues of the woman question by the Muslim woman intellectuals. For this reason, the analysis of the influences of feminist discourse on Islamic women is based mainly on this literature. The analysis considered similarities between western feminist theology and Islamic woman literature. The study concluded, first, that the influence of feminist discourse on woman writers is very limited in scope and second, that the Islamic woman writers saw feminism as only a source and a tool for critical viewpoint about woman question.