Proses kontrol için çözümleyici ve yorumlayıcı istatistiksel analiz programı
Analytical and interpretative statistical analysis program for process control
  1. Tez No: 210194
  2. Yazar: BURAK SOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kalite kavramı, önemini günümüzde gittikçe arttırmakta ve bu alandaki çalısmalar ise hızla çogalmaktadır. Müsteri beklentilerini karsılamak olarak tanımlayabilecegimiz kalitenin ölçülmesi, hedeflere ulasıp ulasmadıgının tespit edilmesi istatistiksel proses kontrol ile yapılabilmektedir. Bu analizleri basitçe yapabilmek için çalısmamızın konusu ?Proses Kontrol çin Çözümleyici ve Yorumlayıcı statistiksel Analiz Programı? olarak seçilmistir. Yaptıgım çalısmada istatistiksel proses kontrolün en çok kullanılan yedi aracın uygulanması ve yorumlanması üzerine bilgisayar programı hazırlanmıstır. Çalısma kapsamında çetele, histogram, pareto analizi, serpilme diyagramı ve X, R, S, p, np, c, u çesitleri olarak kontrol diyagramları yer almaktadır. Program istatistiki analizleri ve çözümlemeleri yaparak, ilgili grafikleri çizmekte ve sonuç tablolarını olusturmaktadır. Ayrıca programa yapay zeka eklenilerek grafik ve sonuçları anlasılır biçimde yorumlama özelligi kazandırılmıstır. Öncelikli olarak istatistiksel proses kontrol araçları tanıtılmıs, araçların içeriginde bulunan kavram ve tanımlamalar yapılmıstır. Daha sonra hazırlanan bilgisayar programının menüleri ile birlikte tanıtımı yapılarak kullanılısı anlatılmıstır. Programın çözümleme ve yorumlama yeteneginin dogrulanması açısından hazır çözümü bulunan karmasık problemler üzerinde uygulama yapılmıs ve sonuçlar yüksek hassasiyette dogru olarak bulunmustur. Çalısmada sabit veri kullanarak tek bir amaç için analiz ve yorumlama yapmak yerine, her türlü degisken veriyi sektör ayırt etmeksizin rahatlıkla uygulayabilecek bir araç olan bilgisayar programı tercih edilmistir. Saglamıs oldugu kullanım kolaylıgı ile kullanıcı dostu bir görünüse sahiptir ve en karmasık islemleri hızlı bir sekilde yapabilmekte, ayrıca islemlerin çözümlerini formülleri ile birlikte adım adım açıkça göstermektedir. Programın kaynak kodları açık sekilde paylasılmıstır ve daha sonraki çalısmalarda gelistirilmeye müsait haldedir ve bu konuda yapılacak çalısmalara ısık tutabilecek niteliktedir
Özet (Çeviri)
Nowadays concept of quality?s importance is growing and the researches about quality are increasing. Quality means to provide the expectation to the customers. Measurement of quality is made with statistical process control. Our work?s subject is ?Analytical and Interpretative Statistical Analysis Program for Process Control?. In my work, the computer program was prepared to apply and comment seven tools of process control which are used most. There are tally, histogram, analysis of pareto, diagram of blossoming out and X, R, S, p, np, c, u as control diagrams in scope of work. Program makes statistical analysis and result tables and plot relative graphs. Otherwise artificial intelligence was added to program so program achieved comment property for graphs and results. First the statistical process control tools were introduced and definitions of tools were made. Then the computer program was introduced and its usage was explained with its menu. Applications were made on complex problems which have solution to make correct the program?s analysis and comment property. These applications? results are correct high probably. Instead of using constant data for unique aim to analyze, the computer program is chosen because it can easily apply lots of changeable data for every sector. It is very easy to use and it can solve the most complex processes quickly. It also shows the solutions of problems clearly. Program?s source codes are shared. They are very suitable to develop and they are in an explanatory form for next works about this topic.