Kurumsal iletişim çerçevesinde karar destek sistemleri ve portal yönetimi
Decision support systems in the scope of organizational communication and portal management
  1. Tez No: 210233
  2. Yazar: AHMET ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SEFA SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bilişim Teknolojileri kavramı hızla gelişmekte ve hemen her sektörde kendine önemli bir yer edinmektedir. Artan talepler, hızla değişen koşullar, rekabet zorunluluğu ve yeni ihtiyaçlar; iş yapış şekillerine önemli değişiklikler getirmiş ve iş süreçleri teknolojik kavramlarla farklı bir boyut kazanmıştır. İş hacminin artması; özellikle yöneticilerin karar alma aşaması öncesinde teknolojik imkanlarla insan gücüne ihtiyaç duymaksızın geçilebilecek adımları aşan ve karar alma aşamasında yardımcı olan karar destek sistemlerine duydukları ihtiyacı arttırmıştır. Bunun yanısıra bilgi, bireylerin tekelinden de çıkmış; bir başka deyişle kadroların değişmesiyle ortaya çıkan bilgi kaybı, işin sekteye uğraması gibi sorunlar engellenmeye çalışılmıştır. Yeni sistemlerde erişilebilirlik, paylaşım, hız, zaman ve mekandan bağımsız çalışma imkanı, farklı kaynaklara, güncel ve güvenilir bilgiye tek noktadan ve daha kısa sürede erişme ihtiyacı esastır. Bu tür ihtiyaçları en etkin şekilde karşılayan teknolojik altyapı araçlarından biri de portal sistemleridir. Web tabanlı yapıları nedeniyle farklı ortamlardan ve 7 gün 24 saat erişim imkanı sunan portaller, aynı zamanda kullanıcı bazlı yetkilendirme ve ortak bir veritabanı üzerinden çalışarak merkezi bilgiye erişme imkanı vermesiyle de örgütlerin ihtiyaç duyduğu bütünleyici yapıyı sunmaktadır. Bunun yanısıra ortak paylaşım ortamı sağlaması nedeniyle kurumsal iletişimin güçlenmesine de önemli katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada bu tip sistemlerin fakülte ortamlarına da uygun olduğu dikkate alınarak portallerin örgüt yapısına sağladığı faydalar konu edilmiş ve bir örgüt olan fakülte ortamında portallerin kullanımına dair bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concept of Information Technologies is developing very fast and almost in every sector, it maintains an important role. Increasing demands, rapid change in conditions, necessity of competition and new requirements make changes in the way of working and work processes gain a new dimension with technological concepts. Increase in work load increased the need -especially for managers?- for decision support systems which passes some processes automatically by the help of technological opportunities without a human being and helps while making a decision. In addition to that, information become free of the command of individual persons, in other words, information loss which occurs because of the change in staff and problems such as interruptions in works are tried to be prevented. In new systems; accessibility, sharing, speed, time and place independent working opportunity, accessing different resources, online and reliable information from a single point and in a shorter time is essential. One of the most effective technological facilities which meets such requirements are portal systems. With their web based structures, portals give the opportuniy of 24 hours in 7 days access and at the same time serves the supplemental structure which the organizations need with the help of personal authorization and the facility of reaching central information by working on a shared database. Besides that, by serving as a collective shared place, it helps to strenghten the organizational communication. In this study, by considering that such systems are suitable for faculty environments, benefits of the portals to organizational structures are abstracted and an application of faculty portal is mentioned.