İç kontrol sistemi etkinliğinin muhasebe denetimindeki önemi ve kontrol riskinin belirlenmesi
Effective internal control system's importance in auditing and assessing control risk
- Tez No: 210232
- Danışmanlar: PROF.DR. BAŞAK ATAMAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
?ç kontrol sistemi; bir isletmenin hedefleri doğrultusunda faaliyetlerini planlı ve etkin bir biçimde yürütebilmesi amacıyla yönetimce olusturulan politikaların bütünüdür. ?ç kontrol sistemi bünyesinde olusturulan politika ve prosedürler planlı ve sistematik bir biçimde uygulanıyor, faaliyetlerin etkin yürütülmesine, hata ve hilelerin olusumunu azaltmaya yardımcı oluyorsa bağımsız denetçi iç kontrol sistemine güvenecek ve kontrol riski seviyesini düsük kabul ederek denetim çalısmalarının kapsamını daraltma imkanına sahip olacaktır. Öte yandan iç kontrol sistemine sahip olmayan veya isletmenin hedefleriyle örtüsmeyen, isletmede olusabilecek düzensizlikleri, hataları ortaya çıkartmada yetersiz kalan bir iç kontrol sistemine sahip isletmede hile ve suiistimallerin olusması kaçınılmazdır. Etkin bir iç kontrol sistemi; isletme varlıklarının korunmasını, yönetim politikalarına uyulmasını, hatalı ve hileli islemlerin önlenmesini, muhasebe kayıtlarının eksiksiz ve geçerli olmasını, mali bilgilerin güvenilir ve zamanında hazırlanmasını sağlamıs olacaktır.
Özet (Çeviri)
Internal control consists of policies and procedures designed to provide management with reasonable assurance that the company achieves its objectives and goals. If internal control?s policies and procedures are applied systematically and as planned, it will increase the effectiveness of company, prevent both fraud and errors. So that the auditor will rely on internal control system and assess control risk in low level. On the contrary if there isn?t any internal control system or an effective one, fraud and errors will occur. An effective internal control system provides; safeguarding assets and records, confirming to the management?s policies, preventing fraud and errors, providing accuracy of recorded transactions.