Savunma hizmeti alanında performans denetimi: Türkiye örneği
Performance Auditing On Defence Service In Turkey
  1. Tez No: 210476
  2. Yazar: MURAT PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kamu yönetimi ile işletme yönetimi birçok ortak özelliğe sahiptir. Bu benzerlik, işletme yönetimi alanındaki her uygulamanın, hiçbir sorun olmadan, kamu yönetiminde uygulama alanı bulacağı anlamına gelmez. Çünkü kamu yönetiminin genel amacı ?kamu yararı? iken, işletme yönetiminin temel amacı ?kâr? elde etmektir. Sözü edilen durum, işletme yönetiminden kamu yönetimine reform transferinde önemli bir sınırlamadır. Bu tezde, son yıllarda işletme yönetiminde yaygın bir uygulama alanı bulmuş olan performans denetiminin, kamu yönetiminde savunma hizmeti alanında uygulanabilirliği tartışılmaktadır. Temel iddia ise şudur: Savunma hizmeti alanında performans denetimi uygulamasına geçmek sorunludur. Bu iddia dört gerekçeye dayandırılmaktadır. İlk olarak, denetim kavramı ile performans denetimi kavramı arasında bir fark olmadığı ileri sürülmektedir. İkinci olarak, kamu yönetimi ile işletme yönetimi arasında izlenen temel amaç bakımından önemli bir farklılık vardır. Bu farklılık, iki yönetim arasında reform transferlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesine mani olacak kadar önemlidir. Üçüncü olarak, Türkiye'de kamu yönetimi alanında varolan başka pek çok sorunla birlikte ele alınmayan reform çabalarının, kendisinden beklenen faydayı sağlamayacağı belirtilmektedir. Son olarak, savunma hizmetinin, hem genel olarak, hem de ülkemizde sahip olduğu bazı özelliklerinin, performans denetimine geçmeyi zorlaştıracağı iddia edilmektedir. Sonuçta, Avrupa Birliği (AB)'ne uyum çabası çerçevesinde gündeme gelen savunma hizmeti alanında performans denetimine geçilmesi girişiminin, sorunsuz işlemeyeceği ileri sürülmektedir. Hem siyasî iktidarların, hem de uygulayıcıların bunun farkında olmalarının yararlı olacağına işaret edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Public and business management have similarities. But this does not mean that all of the new implementations in business management can be transformed to public management without problem. Because although the general aim of public management is to realize public interest, the general aim of business management is to get profit. This is an important limit to reform transfer from the business management to the public management. During the last decades, performance control has been gaining importance for business management. In this thesis it is argued that whether the performance control is possible in public administration (especially in the defense service) or not. Our basic argument is as such: Application of performance control in the defense service will have some important problems. This argument is based on four justifications. It is argued that (a) there are not important differences between control and performance control; (b) public and business management have different aims; as have been mentioned before, the aim of the first one is public interest, the aim of the second one is the profit; this difference result in basic adaptation problems during the reform transformation from business management to public management; (c) in order to be success in the public sector reform efforts in Turkey it is necessary to take into account the problems of the Turkish public sector as a whole; (d) both the general characteristics of the defense service and its features in Turkey have an impediment for application of performance control. In the end it is claimed that as a result of the European Union integration progress appearing of performance control in the defense service will be problem. It is indicated that it will be useful both politicians and public managers in Turkey to be aware of this problem.