Vergi hataları ve düzeltme yolu
Tax errors and adjustment procedure of these errors
  1. Tez No: 210475
  2. Yazar: BURAKHAN MELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalısmada, Türk vergi hukukunda vergi hataları ve bu hataların düzeltilmesi usulü incelenmeye çalısılmıstır. Vergi hataları ve bu hataların düzeltilmesi usulü Vergi Usul Kanununda düzenlenmistir. Gümrük vergileri hariç Türk vergi sisteminde yer alan tüm vergiler için geçerlidir. Vergi Usul Kanununa göre vergi hataları, vergi ile ilgili hesaplarda veya vergilendirmede yapılan hatalardır. Vergi hataları, vergiyi doguran olayın ortaya çıkmasından verginin tahsili asamasına kadar gecen vergilendirme sürecinde tesis edilen vergilendirme islemlerinde ortaya çıkar. Bu hatalar sonucu mükelleften fazla veya eksik vergi istenir veya alınır. Vergi idaresi hatalı vergilendirme islemini resen düzeltebilir. Bu hatalar nedeni ile kendisinden fazla vergi istenen veya alınan vergi mükellefleri, hatalı vergilendirme islemine karsı vergi davası açabilirler. Hatalı vergilendirme islemlerine karsı basvurulabilecek bir diger yol ise, vergi uyusmazlıklarının barısçıl çözüm yollarından olan vergi hatalarını düzeltme yoludur. Düzeltme yolu vergi hatalarına özgü bir yoldur. Vergi ile ilgili diger uyusmazlıklar bu yolla çözülemez. Vergi hatası nedeni ile kendisinden fazla vergi istenen vergi mükellefi veya vergi sorumlusu, vergi hatasının düzeltilmesi istemi ile, vergilendirme islemini tesis eden vergi dairesine basvurur. Vergi dairesi, basvuruyu haklı görürse düzeltme fisi ile vergi hatasının düzeltir. Basvuru reddedilirse, vergi mükellefi veya vergi sorumlusunca Gelir daresi Baskanlıgına basvurulabilir. Vergi Usul Kanunda bu basvuru sikayet basvurusu olarak adlandırılmaktadır. Bu basvuru da reddedilirse, vergi davası açılabilir. Vergi hatalarının düzeltilmesi bes yıllık zamanasımı süresi içinde mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to examine the tax errors and adjustment procedure of these errors in Turkish tax law. Tax errors and adjustment procedure of these errors has been arranged in Tax Procedure Code 1961. It is valid for all taxes existing on Turkish tax system except customs duties. According to Tax Procedure Code 1961, tax errors are the errors that are being made on taxation or calculations about tax. Tax errors appear on transactions of taxation period which starts from the existence of taxable event to collecting of the tax. By the result of these errors, more or less tax is wanted or collected from taxpayer. Competent tax office could correct the faulted taxing transactions by ex officio. Tax payers can bring a tax suit against faulted taxing transaction who has been wanted or collected more tax at the result of these errors. Also another way to follow against faulted taxing transaction is correcting tax errors in peaceful solution way for tax controversies. This way of adjustment is unique for tax errors. Other tax controversies can not be solved by this way. The taxpayer or tax responsible who has been wanted or collected more tax because of tax errors will apply to tax office which arranging the taxing transaction with the adjustment request. If the tax office finds apply justified, then it will adjust tax errors with adjustment form. If the apply rejected, tax payer or tax responsible could apply to Revenue Administration Department. This apply is named as complaint apply in Tax Procedure Code 1961. Again, if the apply is rejected, tax suit can be brought. Adjustment of the tax errors are possible in the time of five-year tax prescription.