Türkiye'de 1980 sonrasında din siyaset ilişkilerini belirginleştiren bir unsur olarak semboller
Symbols as determining aspects of the relationship between religion and politics in Turkey after 1980
  1. Tez No: 210525
  2. Yazar: MEVLÜT ÖZBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 505
Özet
Sosyoloji biliminin kapsamı öylesine genistir ki, bu kapsam içerisine girenarastırma konularının birden fazla perspektiften ele alınabilmesi mümkün olabilmektedir.Sosyolojik bakıs açısının ifade etmeye çalıstıgımız bu genisligi sosyolojiyi sosyal bilimleriçerisinde en çekici kılan en önemli faktörlerden biridir.Biz, ?Türkiye'de 1980 Sonrasında Din Siyaset liskilerini Belirginlestiren BirUnsur Olarak Semboller? adlı üç bölümden olusan bu çalısmamızda, neredeyse bin yıllıkbir toplumsal ve siyasal tecrübeye sahip, slam'ın/dinin ülkemizdeki yerini ve etkilerini,din siyaset iliskilerini gözler önüne serecegini düsündügümüz semboller dolayımında elealmaya çalıstık.Çalısmamızın birinci bölümünde gerek din gerekse siyaset kavramsal vekurumsal olarak incelemis olup, toplumun hem yapı hem de toplumsal etkilesimaçısından semboller ile nasıl iç içe oldugu sembolik toplum kavramsallastırması baslıgıile ele alınmıs ve çalısmaya ait metodolojik yaklasımlar da bu bölüme eklenmistir.kinci bölüm, ülkemizde din siyaset iliskilerine dair tarihsel gelisimi genelhatlarıyla ve mümkün oldugu kadar sembollere dayanarak ortaya koymayıamaçlamaktadır. Bu bölümde Tanzimat ile baslatılan ve 1980'e kadar getirilendönemsellestirmeler ile din siyaset iliskilerindeki degisim parametreleri ortayaçıkartılmaya çalısılmıstır.Çalısmamızın üçüncü ve son bölümü seçilmis bir sembolik evrenle, Türkiye'de1980 sonrasında, din siyaset iliskilerinin nasıl bir seyir izledigini ve sembollerin dininsiyasallasmasının nasıl aracı olarak islev gördügünü ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The scope of the sociology as a science is so wide that it is possible toanalyse the research topics in this area from a multiple perspective. This widenessof sociological point of view is one of the significant points that make sociologyattractive among social sciences.In this study named“symbols as determining aspects of the relationshipbetween religion and politics in Turkey after 1980”and consisted of three parts,we intended on to handle the place and influence, of Islam - which has a religiousand politic experience for more than a thousand years- in our country, andrelationship of it with politics as respect to symbols.In the first part of the study, either the religion or the politics are analysedboth conseptually and institutionally; under the title of symbolic socialconceptualization, it is tried to reveal how close is the society to symbols asregards to structure and social interaction. Also, the methodological approachesrelated to the study is endosed this part.The second part of the study aims at to display the highlights of the historicaldevelopment of the relation between the religion and politics in our country bymaking use of symbols. In this part, it is tried to reveal the periods from the Tanzimat(Administrative Reforms) to 1980, and the changing parameters of the relationshipbetween the religion and politics.In the third and last part of our study, it is tried to reveal, in Turkey, especiallyafter 1980, how the relationship between religion and politics evolved, and howsymbols functioned as a device in order to politicize the religion with a chosensymbolic universe.