Sufyan B. Uyeyne (H.107/198) ve hadis ilmindeki yeri
Sufyan B. Uyayna and his place in hadith science
- Tez No: 210524
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, Etbâu't-Tabiîn döneminin önemli hadisçilerinden olan Sufyan b. Uyeyne el-Hilalî'nin hayatı ve hadisçiliği ele alınmıştır. Bu amaçla, özellikle tabakât kitaplarında İbn Uyeyne'ye atfedilen bilgiler yardımıyla Sufyan b. Uyeyne profili ortaya konulmaya çalışılmıştır.Dolayısıyla ilk olarak Sufyan b. Uyeyne'nin yaşadığı dönemdeki siyasi ve sosyal yapının, ailesinin ve hocalarının, şahsiyetinin inşasındaki etkileri ortaya konulmuştur.Diğer taraftan, Sufyan b. Uyeyne'nin hem bir ravi, hem de bir hadis alimi olarak takip ettiği yöntemler ele alınmış, ayrıca ona yöneltilen eleştiriler ve bu eleştirilerin değerlendirilmeleri ortaya konulmaya gayret edilmiştir.Çalışma biri giriş olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde, Sufyan b. Uyeyne'nin yaşadığı dönemin siyasî, sosyal ve ilmî yapısı incelenmiştir.Birinci bölümde, İbn Uyeyne'nin hayatı, diğer dinî ilimlerdeki konumu ve şahsiyeti ele alınmıştır.İkinci bölümde ise hadisçiliği ele alınmıştır. Ayrıca verilen iki ekle de ?Cüz'ü Sufyan b. Uyeyne? adlı eserinin metni ve sened şeması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, as a hadith scholarship Sufyan b. Uyayna el-Hılalî?s life and his hadith scholarship have been studied. In this aim, Ibn Uyayna?s profile has been formed by information attributed to him in the hadith biography dictionaries.In this aim, Sufyan b. Uyayna?s first effect of the political social structure in this period, his family and his teacher have been brought up.In the other hand, Sufyan b. Uyayna as a hadith transmitter and a hadith scholarship, his methods have been dealt with. And to put forward to criticize by the critiques to direct his.This study has contained tree chapter. In the introduction chapter political and social structure that Ibn Uyayna?s lived in have been searched.In the first chapter, his life, personality and position in the other religious sciences have been searched.In the second chapter, his hadith to deal with. Furthermore, his ?Cuz?u Sufyan b. Uyayna? named work?s to given text and sanad scheme