Türk ilaç sektöründe kariyer algılaması: 'iki örnek olay'
The career perception in Turkish pharmaceutical industry: 'two sample cases'
- Tez No: 210607
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RANA ÖZEN KUTANİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde rekabetin en yogun yasandıgı sektörlerden biri de Türk laç Sektörüdür. Sektördeki firmaların rekabetten sıyrılabilmek için önem vermesi gerekli unsurlardan biri de çalısanlardır. Firmalar çalısanlarına verdikleri deger ölçüsünde performanslarında olumlu bir artıs saglayabilmektedirler. Çünkü firmayı tanıtan ve onun performansına yön veren unsur çalısanlardır. Çalısanların isletmede devamlılıgını saglayan ve onları motive eden bazı faktörler yer almaktadır. Bu faktörlerden bir tanesi de çalısanlara yönelik yürütülen kariyer uygulamalarıdır. Günümüzde kariyer uygulamaları çalısanlar için olmazsa olmaz bir kavram olma özelligi tasımaktadır. Bu nedenle kariyer hem isletme literatüründe hem de firmalar arasında önemli bir kavram olarak yerini almıstır. Firmaların çalısanlarına uygulamıs oldukları kariyer uygulamaları kariyer gelistirme, kariyer planlama ve kariyer yönetimi baslıkları altında toplanmaktadır. Her firma örgüt kültürü ve çalısan istekleri dogrultusunda günün kosullarına göre bu uygulamaları bünyesine adapte ederek yön vermeye çalısmaktadır. Çalısmanın amacı, kariyer uygulamaları olan ve olmayan iki firmayı karsılastırmaktır. Çalısmada örnek olay yöntemi kullanılmıs ve bulgular analizlerle anlamlandırılmıstır. Ele alınan firmaların kariyer uygulamaları ortaya konulmaya çalısılmıs ve iki firma arasındaki farklılıklar üzerinde durulmustur. Yapılan analizler sonucunda kariyer uygulaması olan olmayan iki firma arasında belirgin farklar ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Today, Turkish Pharmaceutical Industry is one of sectors experiending the most intensive competition. In order to get free of this competition, companies should take notice of the employee. Companies should make too much of the value to their employees, thus they can achieve a positive accretion in their performance. The component, that introduces the company and conduct the performance of the company, is the employees. There are some factors that motivate the employees and secure the permanence of them. One of these factors is the decisions that the company takes regarding with the employee-oriented career strategies. In the present day; the career strategies become to be a sine qua non for the employees. For this reason, career becomes to be an important concept both for the business literature and companies. The career strategies that the companies perform for their employees can be classified into three parts. These parts are; Career Development, Career Planning and Career Management. According to organisation culture and the desires of the employee, every company tries to conduct these strategies adapting the conditions of the present day. The aim of this study is to compare a company with career strategies to a company without these strategies. In this study the sample case method is employed and the evidences are explained with the analyses. The career strategies of the chosen companies are tried to be displayed and the dissimilarities between these two companies are emphasised. As a result of these analyses there have appeared quite distinct variations between these two companies.