Avrupa Birliği sürecinde Diyanet İşleri Başkanlığı ve dinlerarası diyalog
Presidency of religious affairs and dialogue between religions in the European Union process
  1. Tez No: 210645
  2. Yazar: ORHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET FARUK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Toplumsal yapısı, kültürel yapısı, ileriye dönük idealleri ve medeniyet tasavvuru bakımından Avrupa Birliği Süreci, Türkiye'yi doğrudan etkileyen önemli bir süreçtir. Son yıllarda daha da önem kazanan bu süreçte Türkiye çok önemli bir tarihi dönem yasamaktadır. ?ste bu yasadığımız önemli süreçte Diyanet ?sleri Baskanlığı, Avrupa Birliği üyeliğinin ülkemiz için yararlı sonuçlar ortaya çıkaracağını düsünmektedir. Bu yeni süreçte Diyanet ?sleri Baskanlığı'nın hedefi, uyum çalısmalarına katkıda bulunmak, hizmet politikalarını gözden geçirerek uyumu kolaylastıracak boyutlara ulastırmak, bu süreçte dini yönden toplumumuzun beklentilerine cevap verebilecek hizmet ve faaliyetleri tespit etmek, görevlilerini doğan yeni ihtiyaçlara cevap verebilecek hale getirmek için gerekli eğitim çalısmalarını gerçeklestirmek, bununla birlikte Avrupa Birliği normları ve ?slami açıdan ortaya çıkabilecek muhtemel problemleri çözüme kavusturmaktır. ?slam basta olmak üzere bütün ilahi dinlerin mesajlarında insanlığın huzur ve barısını sağlayıcı yönde önemli unsurların bulunduğunu, gerek tarihte ve gerekse günümüzde din farklılıklarından beslenen birtakım olumsuzlukların aslında dinlerin özünden değil, bağlılarının yanlıs yorumlamalarından kaynaklandığını söylemek mümkündür. Dolayısıyla dünya barısı ve insanlığın mutluluğunu sağlamak için bütün insanların sağlıklı iletisim, diyalog, hosgörü ve birbirlerini anlamaya gerekli önemi vermesi gerekmektedir. Dünyada gelinen nokta diyalogu bir seçenek değil, bir zorunluluk olarak önümüze koymaktadır. Dünyadaki bu gelismelere paralel olarak toplumu din konusunda aydınlatmakla görevli olan ve 83 yıllık bir `Cumhuriyet Kurumu' olan Diyanet ?sleri Baskanlığı, ?Dinler Arası Barıs Olmadan Dünya Barısı Bir Hayaldir? seklinde sloganlastırdığı dinlerarası diyalog çalısmalarına çesitli etkinliklerle hız vermistir. Zira barıs ve sevgi dini olan ?slamiyet'in mükemmelliği ortadadır. Böylesine mükemmel bir din ve mensupları açısından karsılıklı diyalog çalısmalarının endise edilecek bir yönü olmamalıdır.
Özet (Çeviri)
European Union process in terms of social structure, cultural structure, ideals for the future and thought of civilization is an important process that affects Turkey directly. In this process, that became more and more important in the last years, Turkey is living a very important historical period. In this important process, Presidency of Religious Affairs thinks that membership of European Union will provide beneficial results to our country. In this new process, contributing to adaptation efforts, reviewing the serving policies and making them easier for the adaptation, determining of serving and activities that will meet our community?s expectations in terms of religion, accomplishing the education courses to bring its employees to reply to the new necessities and solving the possible problems that may occur in terms of European Union and Islamic Aspect are the goals of Presidency of Religious Affairs. This Presidency will have its personnel gain needing facilities. It is possible to mention that there are important components supplying the peace and the presence of the humanity in the messages of all hymn religions, first of all Islam, and also some negativities fed from the religious differences nowadays or in the past are in fact the results of the wrong comments of the believers not the origins of the religions. Consequently, All of the people must take effort for communication, dialogue, tolerance and understanding each other to provide the peace of world and the happiness of the humanity. The last point come in the world is to consider the dialogue not as a choice, to consider it as a obligatory. Presidency of Religious Affairs, which is in charge of clarifying the society about the religion and which is a association of republic for 83 years, parallel with these developments in the world, accelerated the dialogue between the religions by the slogan of ?Peace of world is a dream without the peace between the religions?. Because Islam, which is a peace and mercy religion, is a perfect religion. In terms of such a perfect religion, its members should not worry about dialogue efforts. Corresponding dialogue studies must not make this perfect religion and its believers anxious.