Ebu'l Muin En-nesefî'nin Bahrü'l Kelâm adlı eseri ve kelâmî görüşleri
Abu Al-Muin Al-Nasafis Bahr Al-Kalam and views on Kalam
- Tez No: 210644
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu Çalışmada, Ebu'l- Muin en-Nesefî'yi ve Bahrü'l Kelâm adlı eseri konu alındı. Müellifin Tabsiretü'l edille ve Temhid adlı diğer eserleriyle de iki başlık ışığında bir karşılaştırma yapıldı. Bu eser işlenirken ayrı bir başlık altında, o dönemde var olan fikri ve inanç cereyanlarına işaret etme amacıyla eserde ismi geçen fırkalara isimlerinin geçtiği bölümler gösterilerek yer verildi. Sonuç olarak Bahrül Kelâm'da Nesefî'nin değindiği kelâmî konular ve bu konularla ilgili olarak müellifin fikirlerine yer verildi.
Özet (Çeviri)
In this work, we have analised Abu al-Muin al-Nasafi and his book Bahr al-Kalam. Tabsirat al-Adilla, and Temhid which is another works of the author, has comparised in light of two title. While we have been studying this book, we have taken up faith groups that have been mentioned in this book, aiming to indicate trends of view and faith that living at this period, under a seperate title. And finally, we have studied ?kalam? matters which Nasafi touched upon them in Bahr al-Kalam and his views on these matters.