Malatya Sancağı ve çevresinde Ermeni olayları (1890-1895)
Malatia district and Armenian incidents around (1890-1895)
- Tez No: 210654
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. HÜDAİ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yıllarda Ermeni sorunu özellikle diaspora Ermenilerinin baskıları sonucu sadece Türkiye ve Ermenistan arasında yasanan bir sorundan ziyade bir dünya sorunu haline getirilmeye çalısılmaktadır. Ermenilerin yaptığı propaganda sonucu yanlıs bilgilenen konuyla ilgisi olsun veya olmasın diğer ülke kamuoylarının doğru bilgilendirilmesi ve asılsız iddiaların çürütülerek gerçeklerin ortaya konması için bilimsel arastırmalar yapılmasını gerektirmektedir. Ermeni sorunu hakkında yeterince genel arastırmanın yapıldığı bir ortamda bölgesel alanda yapılan çalısmaların azlığı bizi bu alanda çalısmaya sevk etmistir. ?Malatya Sancağı ve Çevresinde Ermeni Olayları (1890?1895)? adlı bu çalısma, Ermenilerin Malatya'daki sosyal yasantılarını ve 1895 yılındaki Ermeni olaylarını konu almaktadır. Çalısma, tarih boyunca Ermeni toplumu ve Ermeni Sorununun ortaya çıkısı ile baslamaktadır. Daha sonra genel olarak Malatya Tarihi verilerek, Malatya'da Ermenilerin sosyal yasamları çesitli yönleri ile ele alınmıstır. Ermenilerin 1895 yılında Anadolu'nun birçok yerinde giristiği isyan hareketinde Malatya Ermenilerinin faaliyetleri ve bu olaylara karsı devletin tutumu, arsiv belgeleri, yerli ve yabancı kaynaklar ısığında ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, some circles try to transform the Armenian Conflict between Turkey and Armenia into a world wide problem. It is required that The people of other countries who are mis-acquainted with the subject because of the efforts by The Armenian must be acquainted in the right way and academical studies must be carried out in order to point out the truth on the conflict by demonstrating the invalidity of the Armenian claims.Inadequate number of the regional studies direts us make aresearch in that field. This research named as ?Malatia District and Armenian Incidents Around (1890? 1895)? takes as its concern the social life of the Armenian in Malatia and The Armenian incidents in 1895. The study starts with emergence of the Armenian Society and Conflict. Then alluding to the history of Malatia in general, The social life of the Armenian in Malatia is elaborated on. That the revolts caused by the Armenian in different regions of Anatolia in 1895 and attitude of the state towards those incidents is explained in the light of Archiev documents, local and foreign sources.