Sosyolojik açıdan sosyal bilgiler ders kitapları ve sosyalleştirme rolleri
The role of social sciences textbooks in socialization through sociological perspectives
- Tez No: 210653
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Eğitim sistemi bir ülkenin kalkınmasını sağlayacak en önemli güçlerden bir tanesini meydana getirmektedir. Ülkenin kalkınmasını da eğitim kurumlarında yetişen nitelikli insanlar gerçekleştirmektedir. Sosyal bilgiler dersi bir ülkenin ihtiyaç duyduğu başarılı, katılımcı, etkin, sosyal ve iyi vatandaşları yetiştirme potansiyeline sahip önemli bir derstir. Bu potansiyel ancak sosyalleştirme vasıtası ile uygulama olanağı bulabilir. Çünkü sosyalleşme bireyin toplumsal ilişkilerde bulunarak, topluma katılması ve kendisini toplumun asil bir üyesi olarak hissetmesini sağlayarak ona şahsiyet ve güven duygusu vermektedir. Böylece birey sosyalleşerek topluma kazandırılabilir. İşte Sosyal bilimler disiplinlerinden seçilmiş bilgilere dayalı olarak tasarlanan sosyal bilgiler ders kitapları bireyin sosyalleşmesini sağlayacak en ideal ders kitaplarını oluşturmaktadır. Bu bakımdan sosyal bilgiler ders kitapları önem arz etmektedir. Sosyolojik Açıdan Sosyal Bilgiler Ders Kitapları ve Sosyalleştirme Rolleri adlı araştırma konumuz; sosyal bilgiler ders kitaplarının bireyi sosyalleştirebilme özelliğini ortaya çıkarmak adına yapılmıştır. Bunu yaparken sosyolojik bir bakış açısı doğrultusunda eğitimin toplumsal fonksiyonlarını da göz ardı etmeyecek bir çalışma olmasına dikkat edilmiştir. Ayrıca sosyal bilgiler ders kitaplarının sosyalleştirme faaliyetinde bulunurken fertlerde gerçekleşmesi istenen/istenmeyen davranışların neler olduğu da belirtilmiştir. Bu da bireyin toplumsal katılım sürecinde uyması gereken toplumsal kural ve değerlerin ne olduğunu bilmesini sağlayacaktır. Konuyla ilgili olarak önce ilgili literatür taranmış ardından araştırmaya konu olan sosyal bilgiler ders kitapları incelenmiştir. Yeni İlköğretim programına göre hazırlanmış hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Özel Kesime ait yayınevlerinin, her sınıftan birer tane olmak üzere 4., 5., 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarının sosyalleştirme rolleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra milli eğitime ait belgeler ve ikinci derece kaynaklardan da faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda Sosyal bilgiler ders kitaplarının sosyalleştirme rolünün olduğu tespit edilmiş olup, sosyal bilgiler ders kitaplarının sosyalleştirme rolleri başarılı bulunmuştur. Ayrıca sosyal bilgiler ders kitapları, bireylerin sosyal ve kültürel bir şahsiyet sahibi olmalarını da sağlamaktadır. Birey sosyal bilgiler ders kitapları sayesinde sosyalleşip topluma uyum sağlayabilmektedir. Böylece sosyal bilgiler sayesinde etkin, sosyal ve iyi vatandaşlar yetişerek toplumun ve ülkenin kalkınması gerçekleştirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The education system is one of the key factors in the development of a country. The development of a certain country is dependent on the number and quality of its educated people. Similarly a social science is a course that helps to educate citizens of the country to become successful, active, social and good. This opportunity can realize only through socialization of the individuals. Socialization is a process that makes individuals to feel as a primary member of his society and to get confidence through his contributions to the community. Through this process the individual becomes a part of society. The textbooks of social sciences, therefore, have an important role in this process. Our research topic titles as ?The Role of Social Sciences Textbooks in Socialization through Sociological Perspectives?, examines the impact of the textbooks in this field on socialization. This study at the same time pays attention to the social aspects of education in a sociological approach. It also focuses on the wanted/unwanted reactions of the student during the process of socialization. This will help the individuals to know the rules that they should follow while they socialize. During the research project, first the related literature was searched, and then the textbooks of the field were examined. All books, written according to the new curriculum for grades 4 to 7 that are published by the Ministry of Education and by the private publishers were checked for their role in socialization. The educational documents and secondary literature were also used and benefited. At the end of our research, we concluded that there was indeed a role of the Social sciences textbooks in socialization, and they were successful in applying their role. They also contribute to the development of the cultural identity of the individuals. The individuals are quite socialized by studying those books. By educating students, social sciences contribute to the development of society and its country.