Türk resminde ekspresyonizm bağlamında Ali Çelebi, Cevat Dereli, Orhan Peker, Burhan Uygur ve Yüksel Arslan'ın üslup yorumlarına yeni bir sunum
A reconsideration of interpratative styles of Ali Çelebi, Cevat Dereli, Orhan Peker, Burhan Uygur and Yüksel Arslan with in the context of expressionist movement as represented in Turkish painting
- Tez No: 210696
- Danışmanlar: PROF.DR. NEDRET SEKBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ekspresyonizm modern bir sanat akımı olmakla beraber çok farklı biçim ve üslup özelliklerini içinde tasır. Bu yüzden pek çok sanat tarihçisi ekspresyonizmi bir akımdan ziyade bir yönelim ve tavır olarak tanımlamayı tercih ederler. Türk resim sanatı tarihinin daha çok biçimsel özellikleri itibariyle değil kusak hareketleri dikkate alınarak değerlendirildiği söylenebilir. Çalısmamda Türk resim sanatı tarihinde önemli yeri olan ve farklı kusaklardan sanatçılar olan Ali Çelebi, Cevat Dereli, Orhan Peker, Burhan Uygur ve Yüksel Arslan'ın üslup yorumlarını ekspresyonist anlayıs ve tutum bakımından değerlendirmek amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
Although it is a modern art movement, under the lable ?expressionism? we can find different artistic attidues with regard to the form and style. That?s why most of the art historians consider it as a tendance and artistic attitude rather than a definite movement. One can say that the history of Turkish painting is viewed in terms of generations but not in terms of formal traits. In this essay, I?ll try to evaluate the works of Ali Çelebi, Cevat Dereli, Orhan Peker, Burhan Uygur ve Yüksel Arslan from the point of expressionist style and conceptions.