Cumhuriyet dönemi Türkiye'nin Balkan Türkleri politikası
Turkey's ''Balkanian Turks'' politicy during the republican period
- Tez No: 210697
- Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Asya ile Avrupa arasında büyük bir arter olan Balkanlar, ivme kazanan ticaret ve enerji trafiği ile artan stratejik önemi nedeniyle, dünyadaki hakim güçlerin çeşitli politikalarının kesiştiği noktadadır. Türkiye'nin coğrafi nedenlerden dolayı, doğal olarak Balkanlarda yakın ilgi ve çıkarları mevcuttur. Balkanlar, Türkiye için sadece coğrafi ve siyasi açıdan değil, aynı zamanda tarihi, kültürel ve insani mirasımız olması nedeniyle de büyük önem taşımaktadır. Türkiye'nin dış politikasında Balkanlar komşuluğu ve soydaşlarımızın bulunması nedeniyle önemli bir yer tutmaktadır. Balkanlarda bulunan bu Türk toplulukları, Türkiye'nin Balkan politikasının şekillenmesinde çoğunlukla belirleyici rol oynamışlardır. Balkanlar, yakın tarihimizde Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgeden çekilmesiyle birlikte çok sayıda, küçük, siyasal olarak yetersiz, ve çoğu zaman birbirlerine karşı düşmanlık besleyen, parçalara ayrılmış bir sorunlar yumağı haline gelmiştir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde de azınlıkların kendi özel koşullarından kaynaklanan birtakım hareketleri olmaktadır. Bunların çoğunda amaç, ya özerklik yada bağımsızlığa yöneliktir. Ancak Balkanlardaki Türk azınlığının istekleri, kendilerine ikili antlaşmalarla ve uluslar arası sözleşmelerle tanınan ve Anayasa ile yasalarda var olan hak ve özgürlükleri istemenin ötesine gitmemiştir.
Özet (Çeviri)
Being a major artery between Asia and Europe, Balkans are at the intersection point of the policies which world dominant powers have, because of the importance of accelerating trade, energy traffic and strategy. Naturally, Turkey has some intents in the Balkans because of geographic, cultural and historical reasons. Balkans have an important place in Turkey?s foreign policy because of neighborhood and sheltering our Turkish communities which have a characteristic role in taking a shape of Turkeys? Balkan policy. After the Ottoman Empire withdrew from the region, the Balkans were divided into many small parts. Also, in some regions of the world minorities have some movements because of their own special conditions. The aim of most of these movements, is either towards autonomy or independence. But, the desire of Turkish minorities is no more than preserving their existing rights.