Dini gruplar içinde tarikata üye olan kadınların sosyo-ekonomik ve toplumsal yönleri
Socio-economic and social status of women belonging a sufi order in religious groups
- Tez No: 210715
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ TATLILIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalısma Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıstır. Dini gruplar içinde tarikata üye olan kadınların sosyo-ekonomik ve toplumsal durumlarını inceledigimiz bu çalısma giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giriste; arastırmanın konusu, amaç, önem, varsayımlar, yöntem-teknik, karsılasılan problemler ve arastırmanın temel kavramları üzerinde durulmustur. Birinci bölümde; konunun daha iyi anlasılmasını saglamak amacıyla tasavvuf ve tarikatlar kavramlarının tanımı, tarihi, sosyal açıdan fonksiyonları üzerinde durulmus, kadınların tasavvuf ve tarikattaki yeri hakkında bilgi verilmistir. kinci bölümde ise tarikatlara mensup kadınların sosyo- ekonomik ve kültürel durumlarıyla ilgili elde ettigimiz bulguları ortaya koyup degerlendirmeler ve yorumlar yaparak somut sonuçlara ulasılmaya gayret edilmistir. Son olarak genel bir degerlendirmede bulunarak varsayımlar ile sonuçların mukayesesi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as a master thesis of the Institute of Social Sciences at Cumhuriyet University. This dissertation, which an extensive research on women?s social ? economic positions in Islamic groups is done, consists of three chapters. In the Introduction, the main theme, the objective, its significance, hypotheses, methods used, difficulties experienced, major concepts of the research are introduced. In the first chapter, a detailed information about the definitions, history, social functions of the fundamental concepts of Sufism and Sufi order is expatiated to provide a deeper insight into the subject. Furthermore, women?s place in Sufism and Sufi order is shown. In the second chapter, the findings on social, cultural and economic positions of women belonging to the tarigah are revealed, evaluated and analysed in quest of substantial results. Finally, a general evaluation is made. The hypotheses and the results are compared.