İlköğretim beşinci sınıf müzik dersinin drama ile birleştirilerek uygulanması ve öğrenciler üzerindeki öğrenme farklılıklarının tespit edilmesi
Practising the combination of drama with music course of 5th grade classes at primary school and determination the learning differences upon the students
- Tez No: 210714
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma ilköğretimde müzik eğitiminin drama ile birleştirilerek uygulanması sonucunda, öğrencilerin öğrenme düzeylerinde ne gibi bir değişiklik yarattığını görmek ve dramalı müzik eğitimi ile drama yönteminin uygulanmadığı müzik eğitimi sonuçları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma; deney ve kontrol grubunda olan denekler, aynı çevre ve aynı sosyo-ekonomik durum içerisinde olan farklı iki okulda bulunduklarından önkoşul öğrenmelerinde anlamlı bir fark olmadığı sayıltısına dayanmaktad ?r. Araştırma öntest ve sontest kontrol kümeli modele göre hazırlanmış ve deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama 2006-2007 öğretim yılının 1. döneminde, Tokat Halil Rıfat Paşa İlköğretim Okulu ile Tokat Yeşilırmak İlköğretim Okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Halil Rıfat Paşa İlköğretim Okulu ve Yeşilırmak İlköğretim Okulundaki sınıflara ait şubeler seçilirken basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Buna göre ilk çıkan sınıf kontrol grubu, ikinci ç?kan s?n?f deney grubu olarak alınmıştır. Verilerin toplanmasında ?Müzikte Gürlük? ünitesine ait hedef ve davranışlar belirlenmiş ve bu hedef ve davranışların ne ölçüde gerçekleştirildiğini kontrol etmek için derecelendirme ölçeği yapılmıştır. Hazırlanan derecelendirme ölçeğinin geçerliliği araştırmaya katılmayan öğrenciler üzerinde denenmiştir. Uzman görüşleri de alınarak yeniden düzenlenmiş ve son halini almıştır. Araştırmanın uygulamasına geçilmeden önce öntest niteliğindeki uygulamayı yapmak için deney ve kontrol kümelerine belirlenen okul şarkıları öğretilmiş ve derecelendirme ölçeği ile puanlandırılmıştır. Müzik derslerinde yürütülen bu çalışma, deney grubuna, üniteye başlamadan 2 hafta önce drama ile müzik dersi işlenerek örnek çalışma yapılmıştır. Uygulamaya başladıktan sonra deney grubuna drama ile, kontrol grubuna geleneksel yöntemlerle öğretim gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın bitiminde gruplara sontest niteliğinde okul şarkıları öğretilmiş ve derecelendirme ölçeği ile puanlandırılmıştır. Yapılan bu araştırma sonunda elde edilen bulgu şöyledir: İlköğretim 5. sınıf müzik dersinde yaratıcı drama ile uygulama yapılan deney grubunda bulunan öğrencilerin akademik başarıları ile, geleneksel öğretim ile uygulama yapılan kontrol grubunda bulunan öğrencilerin akademik başarısı arasında deney kümesi lehine anlaml bir fark vard ? ?r.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out with the aim of proving whether there are differences between the results of music education through drama and classical music education learning levels after the drama and music education and seeing what the differences have been caused in students school have been cannected and then carried out. It was assumed that the test and control set of this study as they belonged to different schools but they had similar socro-economic situation and environment there wasn?t significant difference between their levels of preconditional learning levels. The study was canducted in the form of preliminary final test control set and performed in the field expermentally. The study took place at Halil R fat Pash? a Primary School and Yeşilırmak Primary School, of first term of 2006-2007 school year. In the study as the classes were being choosen, of Halil R?fat Pasha Primary School and Yeşilırmak Primary School, the method of simple and random modelling method has been used. According to it, the first class was control group and second class was the experiment group. In collecting the data, the targets and behaviours were determined concerning the unit ?Laudnes in Our Music? and a grading scale was made to control what measure were that target and behaviours issued. The validity of this grooling scale was tested on the student who didnn?t participarte in the study. After having asked the specialists ideas, it was reordered and lastly stated. Before carrying out the study to make pretest experiment and the control groups were taught the determined school songs and then scored by groding scale. That study which was carried out in music caurses, was made to experiment group two weeks ago before starting the unit, to make an example music lesson with drama only after having started to carry out, to experiment group through drama, to control group through trditional methods, instrucition was verified. It was calcutated by groding scale after having taught to groups, like final test, school songs to the ending of the study. The findings obtained at the end of the study is as follows: A significant difference was found between the 5 th grade music class students who took creative drama aided caurses in the control group and the student who took traditronal courses in the control group with regard to their academic achievement, in the favor of experiment set.