Şer'iye sicillerine göre Trabzon'da borç-alacak ilişkileri 1112-1126/1701-1714
According to the khadi courts credit-loans relations in Trabzon 1112-1126/1701-1714
  1. Tez No: 210758
  2. Yazar: EYYUB ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KENAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalısma 1865, 1866, 1867, 1868, 1869, 1870, 1871, 1872, 1873, 1874 numaralı Trabzon ser'iye sicillerine göre 1701?1714 yılları arasında Trabzon'da borç-alacak iliskilerini incelemektedir. Çalısma, giris ve üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde borç-alacak davalarını içeren kayıtlarda yer alan bazı kavramlar, 1slam hukukuna göre açıklanmıstır. Bu açıklamalar yapılırken, kavramların yer aldıgı kayıtlar, sadelestirilerek günümüz Türkçesi ile kavramlara örnek teskil edecek sekilde verilmistir. 1kinci bölümde, borç-alacak iliskilerinin dini ve sosyal gruplara göre dagılımı degerlendirildikten sonra bu kayıtlar, cografik açıdan incelenmistir. Bu bölümde son olarak vakıfların borç iliskilerindeki yeri ve Trabzonlu tüccarların is ortaklıkları ile bu dönemde Trabzon'daki faiz konusu hakkında bilgiler verilmistir. Üçüncü bölümde ise, borçların ödenme sekilleri üzerinde durulmustur. Borçların takas ve müzayede yoluyla, Muhallefattan, sulh yoluyla ve rehn yöntemleriyle ödenmeleri hususu açıklıga kavusturulmustur. Bu sekilde Trabzon'da bu dönem için para darlıgının söz konusu oldugu tespit edilmistir. Çalısmada elde edilen bilgilere göre bu dönem için Trabzon'da askeri kesimin akısını yönlendirdigi, Müslümanların ön planda oldugu ve merkezden tasraya gerçeklesen bir kredi münasebeti oldugu ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
This study analyses loans-credit relations between years of 1701?1714 in the lights of Trabzon Sharia Court Records numbered 1865, 1866, 1867, 1868, 1869, 1870, 1871, 1872, 1873 and 1874. The thesis consists of three chapters. In the first chapter, the terms founded in the registers including the loans-credit trials were explained according to the Islamic Law. After each explaining, we give some examples translated to contemporary Turkish and related to loans-cedit relations. In the second chapter, after evaluating of the classification of loans-credit relations in respect of religious and social groups, the registers were analyzed geographically. In this chapter we also take over the role of the cash wagfs and business partnerships found by merchants of Trabzon in the loans-credit relations. At the end of this chapter we give some information about the matter of interest in the registers. In the last chapter, it is accentuated the case of the loan payments. We try to bring to light the loan payments by way of barter and auction sale, estate assets, the pledging of the property and in pais. 1n this way, it is determinated that it was the present of the money difficulty in Trabzon in researching term. According to the information gained in this study that military groups were directed the flow of money, Muslims were more activate than the non-Muslims in the relations of the credit loans and it was credit relations which came true from city center to rural area.