Geçmişten günümüze Türkiye-Fransa ilişkileri ve geliştirilebilecek startejiler
Relationship of Türkiye-France from the past till today and improvement strategies in the future.
- Tez No: 210789
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 642
Özet
Fransa-Türkiye iliskilerinde ilk daimi Fransa Büyükelçisi, Jean de La Forest, 1535 yılında stanbul'da göreve baslamıstır. Fransa Krallıgı ile Babıâli arasında, I'inci François ile Kanuni Sultan Süleyman arasında kurulan ittifak, Maximilien Robespierre'e ?Türkiye Fransa'nın en eski ve sadık müttefikidir? dedirtecek kadar, asırlar boyu çok ayrıcalıklı bir sekilde süregelmistir. Yaklasık 600 yıl boyunca gelisen tarihi iliskilerde Fransa güçlü oldugu dönemlerde Türkiye üzerindeki menfaatlerini korurken diger yandan da Türkiye aleyhine faaliyet yürütmekten geri kalmamıs yardıma ihtiyaç duydugu tüm dönemlerde ise Türkiye'yle müttefiklik kurma çabasında olmustur. Günümüzde, bu iliski, sürekliligini birçok isbirligi anlasmasında göstermektedir. Fakat Fransa'nın Ermeni ve Terör örgütleri lehine izledigi politikalar zaman zaman bu iliskilere zarar vermekte ve iliskilerin kesintiye ugramasına sebep olmaktadır. Türkiye, Fransa'nın Avrupa Birligi dısında, ihracat yaptıgı üçüncü ülke olup aynı dönemde, Fransa da Türkiye'nin üçüncü ticari ortagı durumundadır. 2001 krizi, iki ülke arasındaki ticaret hacminde %19 oranında bir gerilemeye neden olmus, fakat 2002 yılında yasanan yeniden canlanma sayesinde ticari iliskilerimiz 2000 yılı rakamlarına yakın bir seviyeye gelmistir. Fransız dogrudan yabancı yatırımların Türkiye'ye gelmeye baslamaları 80'li yılların ikinci yarısına dayanmaktadır. Fransız kültürel faaliyetleri çesitlilik kazanmıstır. Fransız-Türk isbirligi politikasının degisimi, Türkiye'nin Avrupa Birligi ile yakınlasması ve Fransız arzının modernlesmesi bakımından, çift yönlü olarak degerlendirilip benimsenmistir. Türkiye ile Avrupa Birliginin birbirine yaklasmasında ciddi gelismelere olanak tanıyan cesur fakat uzun ve zaman alıcı yeniden toparlanma çabalarıyla geçen yılların sonunda, Türkiye, kendi temel degerlerine baglılıgını ve Dogu ile Batı arasındaki köprü rolünü bir kez daha teyit et
Özet (Çeviri)
Jean de La Forest, France?s first permanent Ambassador throughout the history of France-Turkey relations took office in 1535 in stanbul. The distinguished alliance between the Kingdom of France and Bab-ı âli (The Sublime Porte) as well as between François I and Kanuni Sultan Süleyman (Süleyman the Magnificient) has been going on for centuries. ?Turkey is the oldest and loyal ally of France?, said Maximilien Robespierre, inspired by the good relations between the two countries. Through the history of relations developed within 600 hundred years, France maintained its interests over Turkey during the periods France enjoyed its power. On the other hand it did not fail to act against Turkey and endeavored to set up an alliance with Turkey whenever it needed help. Today the sustainability of these relations can be seen in many cooperation agreements. However the policies France followed for the benefit of Armenian communities and terrorist organizations harm and interrupt these relations from time to time. Turkey ranks the third among the countries (outside the European Union) which France exports to; again France ranks the third among Turkey?s trading partners. 2001 crisis caused a decline of 19% in the trade volume between the two countries, but our trade relations came to a closer level again thanks to the revitalization took place in 2002. The entry of direct investments from France into Turkey dates back to the second half of 80?s. French cultural activities gained diversity. The changes occurred in the French- Turkish cooperation policy have been assessed and adopted considering two aspects: Turkey?s getting closer to the EU and the modernization of French supply. At the end of the era of the brave, long lasting and time consuming recovery efforts which made it possible for Turkey and EU to establish closer relations, Turkey once needs to confirm its commitment to its own main values and its role as a bridge between East and West.