Adalar denizi'nde hava sahası ve fır hattı sorunlarının, ulusal ve uluslararası hava hukuku ve deniz hukuku açısından incelenmesi ve türkiye'nin izlemesi gereken stratejilerin belirlenmesi.
Discussing air space and the flight information region (fir) problem in the aegean sea on the basis of national and international air law and maritime law and then proposing a set of strategies that turkey shall follow.
- Tez No: 210791
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Law, History, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Türkiye ve Yunanistan'ın sahildar oldugu ve içinde 3000'den fazla adanın yer aldıgı Adalar Denizi, kendine has cografi yapısı ve özel nitelikleri ile dünya üzerinde bir örnegi bulunmayan, karsılıklı karasuları ile açık denizlere ve dolayısıyla iki ülke hava sahaları ile uluslar arası hava sahasına sahip bir denizdir. 1919 tarihli ?Paris Hava Ulastırması Sözlesmesi? ve 1944 tarihli ?Sikago Sözlesmesi?ne göre; Milli Hava Sahası'nın genisligi, ülkenin karasuları genisligi ile sınırlanmaktadır. Adalar Denizi'nde Milli Hava Sahası Sorunu'nun temeli, Yunanistan'ın karasuları uzantısını altı mil, Milli Hava Sahası'nın genisligini ise on mil kabul etmesinden kaynaklanmaktadır. FIR (Flight Information Region) Hattı Sorunu'nun temelinde ise Yunanistan'ın FIR'a iliskin kuralları askeri uçaklara da uygulamak istemesi ve FIR sınırlarını milli sınırları gibi kabul etmesinden kaynaklanmaktadır. FIR sınırları, ICAO tarafından onaylanan ve içerisinde uçus bilgisi, aramakurtarma ve ikaz sistemlerinin saglandıgı bir hava sahasıdır. Bugünkü stanbul/Atina FIR'ı, 1952 yılında yapılan toplantılar neticesinde ICAO tarafından bölgesel planlara geçirilmistir. Adından da anlasıldıgı gibi, ICAO sivil bir kurulustur ve FIR hattında bilgi verme sorumlulugu sadece sivil uçaklar için uygulanabilir ve FIR sorumlulugunu üstlenen ülkeye hükümranlık hakkı vermemektedir. Bu arastırmada, Adalar Denizi'nde Hava Sahası ve FIR Hattı sorunlarının ulusal ve uluslararası hava hukuku ve deniz hukuku açısından incelenmesi ve Türkiye'nin izlemesi gereken stratejilerin belirlenmesine çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The Aegean Sea, includes more than 3000 islands / islets and separates Greece and Turkey, has a unique geographical characteristics that make it very special in the world. It is a semi-closed sea and includes territorial waters and air space of both Turkey and Greece. According to the Regulation of Aerial Navigation, Signed at Paris, on 13 October 1919 and International Air Transport Agreement signed at Chicago, on 7 December 1944, the span of National Air Space is limited to territorial waters. The main cause of the National Air Space Problem in Aegean Sea is that Greece is declaring territorial waters 6 miles whereas air space is 10 miles. The main cause of the FIR problem is that Greece is trying to apply FIR rules also to the military aircrafts and FIR boundary is accepted as national boundary. FIR boundaries - an airspace that contains flight information, search and rescue and warning systems - are approved by International Civil Aeronotical Organization (ICAO). Today?s Istanbul-Atina FIR region is injected to regional plans by ICAO after meetings done in 1952. It can be inferred from the name of ICAO that it is a civilian organization and the responsibility of declaring flight information in FIR region can be applied only to the civilian aircrafts and it does not give any sovereignty to the country that takes the responsibility of FIR management at that region. In this research, Air Space and the Flight Information Region (FIR) problem in Aegean Sea is discussed on the basis of National and International Airspace Law and Maritime Law and then a set of strategies that Turkey shall follow is proposed.