Örgütsel değişi ve Denizli tekstil sektöründe bir araştırma
Organizational change and a research in Denizli textile sector
  1. Tez No: 210910
  2. Yazar: GÜLHAN ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE İRMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalısmanın amacını sürekli degisen çevre kosulları karsısında isletmelerin,degisime uyum saglayıp saglayamadıkları ve degisim karsısındaki tutumlarını inceleme ve budogrultuda, Denizli ilinde faaliyet gösteren tekstil isletmeleri üzerinde uygulamalı birarastırma yapmak olusturmaktadır.Tez genel olarak iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde teori kısmı, ikincibölümde ise uygulama kısmı yer almaktadır.“lk bölüm dört kısımdan olusmaktadır. Birincikısımda; örgütsel degisimin tanımı, benzer kavramlarla iliskisi, türleri ve degisime neden olaniçsel ve dıssal faktörler teorik olarak incelenmistir. ”kinci kısımda, örgütsel degisimyönetmeleri baslıgı altında geleneksel ve planlı degisim yöntemleri açıklanmıstır. Daha sonraörgütsel degisimi gerçeklestirmek için kullanılabilecek, toplam kalite yönetimi, örgütgelistirme ögrenen örgütler ve degisim mühendisligi teknikleri ele alınmıstır. Dördüncükısımda ise degisim ajanı ve degisime karsı direnç ele alınarak, degisim ajanının örgüt içindenveya dısından seçilmesi ve bu yöntemlerin üstünlük ve zayıflıkları açıklanmıstır. Dördüncükısımda ayrıca, degisime direncin bireysel ve organizasyonel nedenleri açıklanmıs, degisiminbenimsenmesinde tepe yönetimin, liderin ve vizyonun önemi anlatılmıs, son olarak dadegisime direnmeyi azaltmak için kullanılabilecek yöntemlere yer verilmistir."kinci bölümde ise, birinci bölümdeki teorik çerçeve dikkate alınarak Denizli tekstilsektöründe yapılan arastırmaya yer verilmistir. Bu bölümde, yapılan anket sonuçları SPSSpaket programı kullanılarak degerlendirilmistir. Son olarak yapılan anket ve mülakatlardanelde edilen sonuçlarının, varsayımları ne kadar dogruladıgı test edilmistir.Bu çalısmanın sonucunda, Denizli tekstil isletmelerinde degisimin daha çok mamulmodel, türlerinde yada kullanılan teknolojide gerçeklestirildigi, yönetsel bazda degisimlerinyapılmadıgı tespit edilmistir. Yapılan çalısmada, örgütlerin basarılı bir degisim programınıgerçeklestirebilmeleri için bir takım öneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work consist of the managements against the continuously unstableenvironment situations if they can harmonize the change or not and analysis for their attitudesagainst the change and through this direction, to make an applicational research for textileoperations that are in activity in Denizli.The thesis basically consists of two parts. In the first part theoretical section, in thesecond part application section take place. Four sections take place in the first part. In the firstsection, organizational change definition, relation with similar concepts, kind and causes ofchange of the management internal and external facts are examined theoretically. In thesecond section, under as a topic of organizational change technique traditional and plannedchange techniques are explained. Then total quality management, organization development,learning organizations and re-engineering techniques are taken on. In the fourth section of thethesis, change agent and taken on resistance subjects against the cahange, it?s explained thatselecting the change agent from interior and exterior of the organization and these techniquesadvantages and disadvantages are announced. Also in the fourth section, the individual andorganizational reasons for resistance to change are explained, the importance of the headadministration, the leader and vision to adopt the change are assessed. The last in this section,the usable techniques to decrease fort the change resistance are taken on.%n the second part, the research in textile sector in Denizli according to the theoreticalframe in the first part. In this part, questionare results that were carried out are evaluated byusing SPSS package program. Finally, the findings of the questionaire and interview areassessed to find out than hypotheses are justifired for how justified hypothesises.As the result of this work, in Denizli textile companies the change is materialized in moreproduct model and kinds or in usable Technologies, the change isn?t existed in administrativeand organizational base is determined