Mevlevi anlayış usul ve adabında eski türk dininin izleri
Shamanic elements in Mevlevi sect
  1. Tez No: 210975
  2. Yazar: GÜNNUR YÜCEKAL ERMETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA TANSUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu araştırmada, Mevlana'nın felsefesi, dine ve dini kavramlara yaklaşımı, ibadette olsun yorumlamada olsun ortaya koyduğu farklılığı geçmişinde ve kökeninde yatan İslam'dan önceki dininde aranmaktadır. Araştırmada öncelikle Mevleviliğin ve Şamanizm'in özgün nitelikleri ortaya kunulmuş Mevlevilik'deki Şamani öğelerin belirlenmesine ve Mevlana'nın, geçmişiyle bağlantılı olarak değerlendirilmesine çalışılmıştır. Şamanizm ve Mevlevilik arasında bir çok benzerlik saptanmış olup, bunlar başlıklar halinde belirlenerek, alan çalışmasında elde edilen bulgularla desteklenmiştir. Bu konunun aydınlatılması için Gorno Altay ve Koşağaç'ta toplam 13 kamın ve tanrıcının görüşlerine odaklanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde; öncelikle literatür çalışması yapılmış ve geçmişten günümüze Mevlana'nın farklılığı, hakkındaki yorum ve görüşler üzerinde durulmuştur ve yine birinci bölümde, araştırmaya katılacak tanrıcılarla derinlemesine görüşme yaparken sorulacak olan yapılandırılmış görüşme soruları hazırlanmıştır. Daha sonra ise, yapılmış literatür çalışmaları ile konuya giriş yapılmış ve Mevlevilik ile Ak dinin kendine özgü temel özellikleri verilmiştir. Araştırmanın bulgular ve sonuç bölümlerinde ölüm, ibadet, ibadethane, cennet, cehennem gibi temel dini kavramlarda iki akımın kesişme noktaları başlıklar halinde toplanarak, Kam inancı ile Mevlevilik arasındaki temel benzerlikler ortaya konmuştur. Ak din ile Mevleviliğin çağdaş dünyada neden birer yükselen değer haline geldiği ve Mevlana'nın Şems'den etkilenme sebepleri ile ilgili görüş bildirilmiştir. Bu araştırmanın her aşamasında, bizlere gösterilen, antropoloji biliminde uyulması gerekli olan belli kurallara uyulmaya özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research Mevlana?s philosophy, his approach to religion and religious notions, his difference and distinguishing features both in worship and interpretation are being seeked in Old Turkish Religion that lays in Mevlana?s past and origin. My aim is to determine shamanic elements in Mevlevis, to examine Mevlana?s perspective from the past and to evaluate Mevlevis related to past. Because the perspective can only be gained from examining the past. For illuminating this subject, 13 kam and tengrienists? views has been taken. In the first part of this research; first the work of literature is done and dwelled upon the past and present views and comments about what makes Mevlana?s philosophy different from others, what is the source of this great difference. After that the structuralized questions are prepared for the tengrienists and Kams to lead the interview profoundly. Later subject topics have been formed with the literature studies and the basic features of Mevlevis and Shamanizm are given. In the findings and consequences part of research, the common points of two different understanding of faith about basic religious notions such as death, worshiping, paradise, hell are determined by topic. In this way, the basic similarities between Kam and Mevlevi are displayed and views is given about why shamanism and Mevlevi philosophy is becoming a rising value in the modern world and the reasons why Mevlana was influenced by Şems so much. On the every step of this research it is taken great care in following the rules of the antropology science necessary to obey.