Roma dönemi mozaik betilerine göre nereid ikonografisi
Nereid iconography in term of Roman time mosaic depiction
  1. Tez No: 211043
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. HAKAN MERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Roma döneminde Roma'da olan her olay ve konu eyaletlere taşınmıştır. Ancak Roma'dan alınan döşemelerin ne kadar zamanda eyaletlere verildiği konusunda çok az sayıda kronolojik kanıt bulunmaktadır Özel villalarda kullanılan mozaik döşemeler özellikle ikonografi ve onun fonksiyonu bir statü sembolü haline gelmiştir. Mozaiklerin fonksiyonları ile ev ya da bulunduğu mimari yapıyla bir ilişki vardır. Evlerde görülen resimlerde Neptün, Venüs, Okeanos diğer deniz yaratıklarının dışında Nereid betimleri de özellikle tercih edilmiştir. Bunların her biri evlerde ilahi güç ve kötü olayları durdurma becerisine sahip varlıklar olarak düşünülmüş olmalıdır. Betim olarak baktığımızda, mimari mekânların farklılığının kompozisyon farklılığına neden olmadığını görüyoruz. Evlerde kullanılan resimler benzer bir şekilde hamam yapılarına da uygulanmıştır. Sahip olduğumuz veriler ışığında bir değerlendirme yapma şansımız bulunmaktadır. Buna göre Roma villası balnealarında, tricliniumda, geçiş odası ya da koridor kaplamasında, peristylli avluda ya da avluda yer alan implivium döşemelerinde, cubiculumda, oicusda yer almıştır. Mozaikler üzerinde İ.Ö 4. yüzyılın ortalarında Yunanistan'da silah taşıyan Nereidler'le başlayan betim, daha sonra İ.S. 1. yüzyıla kadar mozaik kaplamaları üzerinde her nedense tercih edilmemiştir. İ.S. 1. yüzyılda tek örnek olarak mozaik betim repertuarına giren Nereid kompozisyonu İ.S. 2. yüzyılla birlikte tercih edilen motifler arasına girerek erotik bir görünüm almıştır. Nereid konusu mozaikler üzerinde altın çağını İ.S. 3. yüzyılda yaşar ve İ.S. 6. yüzyıla kadar azalarak varlığını sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
During Roman date, every event and theme in Rome was carried to provinces. But there was a few chronological arguments about pavements what were taken from Rome, how long was carried to provinces. Mosaic pavements in private villa especially iconography and theirs function became symbol of a status. Functions of mosaics are relation with houses or architectural building in where it is. Pictures what is seen in houses was preferred particularly descriptions of Nereid to Neptune, Venus, Okeanos and another creature in sea. Each of them must be thought existences what has ability to stop bad happenings and to have power of divine. Seeing as description, we can see that difference of architectural places don?t cause difference of composition. Pictures which use in houses similarly carried out architectures of bath. Arguments as we have, give us a chance to evaluate. According to that Roman villa placed in balnea, in triclinium, in plated of transition room or corridor, in yard with peristyl or in implivium pavements in yard, in cubiculum, in oicus. On mosaics on middle of B.C 4th century in Greece, starting on description with Nereids, afterwards until A.D 1st century somehow wasn?t preferred on mosaic pavements. A.D. 1st century Nereid composition which was enrolled mosaic pavement?s repertoire as only one model, with A.D 2nd century was got erotic appearance as being enrolled preferred theme. Matters of Nereid on mosaics were golden age on A.D 3rd century and until A.D 6th continue their existence down.