Halkla ilişkiler uygulaması olarak lobicilik: Ankara Ticaret Odası (ATO) örneği
Lobbying as a public relations practice: The case of the Ankara Chamber of Commerce (ATO)
  1. Tez No: 211042
  2. Yazar: KADİR CANÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Halkla iliskiler uygulaması olarak lobiciligi ele aldıgımız bu çalısmamız üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde; lobicilik kavramı, tanımı ve tarihi hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca, bu genel bilgilerden sonra lobiciligin dünyadaki gelisimi, yakın kavramlarla iliskisi, lobicilikte hedef kitle, lobicilikte kullanılan araçlar ve lobicilerle ilgili detaylı bilgilerde yine bu bölümün içerisinde yer almaktadır. kinci bölüm, lobi faaliyetlerinde uygulamalardan olusmaktadır. Bu çerçevede lobicilik çesitleri (teknikleri) ve lobicilikte kullanılan yüz yüze iletisim yöntemleri, grass-roots hareketine basvurma, sosyal lobicilik, lobiler arasında isbirligi ve koalisyonlar, parasal destek saglama? gibi yöntemler hakkında kapsamlı bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölüm ise, Türkiye'de halkla iliskiler amaçlı lobicilik uygulaması olarak Ankara Ticaret Odası'nın (ATO'nun) kredi kartları çalısmasının incelenmesinden olusmustur. Bu amaçla Ankara ve Konya illerinde 553 denek üzerinde anket uygulanmıs, anket sonuçlarında degiskenler arasındaki iliskiyi ortaya koymak için de ?Ki-kare? testi yapılmıstır. Çalısmamızda, halkla iliskiler uygulaması baglamında yapılan lobicilikle kurumsal itibarın, kurumsal tanınırlıgın ve yeniden konumlandırmanın istenilen yönde olumlu olarak etkilenebildigi sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study deals with Lobbying as a Public Relations practice and consists of three parts. The first part reviews conceptual approaches to lobbying, it?s definition and historical development throughout the world. The relationships between related fields and terms, the target audience in lobbying, the tools used in lobbying and related details about lobbyists are covered within this part. The second part is focused on the practice of lobbying activities. Lobbying techniques, face to face communication methods used in lobbying, applications of grassroots techniques, social lobbying, cooperation and coalitions between lobbies, lobbying finances etc., are the practical aspects covered in detail in this part. The third part consists of the case study of a public relations oriented lobbying implementation in Turkey, done by The Ankara Chamber of Commerce (ATO) on the Credit Cards Issue. A survey on 533 participants in the Ankara and Konya provinces was conducted and a Chi-Square-test was applied on the results to reveal relationships between the variables. We found in this study that lobbying in a context of public relations, can positively affect corporate esteem, corporate recognition and repositioning in a desired direction.