Kur'ân'da toplumsal sınanma ve sonuçları'
The test on society and its consequences in Quran
- Tez No: 211060
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalısmadan; hayatın sınanma kurgusu üzerine insâ edildigi, ilk insanın da hayata imtihanla basladıgı, bu yüzden sınanmanın birey ve toplumları kusatan kesintisiz bir süreç ve Allah'ın degismez bir yasası oldugu ortaya çıkmıstır. Diger varlıklardan daha üstün yetilerle donatılan insanoglunun ilahî teklife muhatap olması, onlardan sorumlu tutulması, sorumlulugunu icra edip etmediginin tespiti için imtihan alan ve süreci olan dünya hayatına halife sıfatıyla gönderilmesi dikkate alınarak, sınanmanın emanet, hilafet, imaret, kültür ve medeniyet'le alakası degerlendirilmistir. Sınanmanın bireysel ve toplumsal boyutları belirtilmis, toplumsal sınanmanın hangi alanlarda, nasıl ve nelerle gerçeklestigi üzerinde yogunlasılmıs, böylece onun çerçevesi tespit edilmeye çalısılmıstır. Toplumsal sınanmanın Allah'a kullukla olan iliskisi kurularak onu basarabilmenin yolunun neler oldugu ifade edilmis, insanın özgürlük, huzur ve güvenligi ile sınanma arasındaki baga dikkat çekilmistir. Toplumsal sorumluluk alanlarında seyreden toplumsal sınanmanın sonucu olarak, insanoglunu dünya ve ahiret hayatında nelerin karsıladıgı/karsılayacagı konuları üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
n this study, it is asserted that life is established on the test fenomen, that the first man started his life with a test, in which way test is an incassant process engulfing the individual and society and the never-changing law from Allah. The fact that the humanbeing , who blessed with superior faculties compared with other living beings, is faced with a divine offer, is held responsible for it, and is kept under observation to see whether he/she fulfills these responsibilities has been the subject of this study moreover, this test is put through examination in terms of the human?s journey on the earth, which is the field and the process of the test, with the attribute of caliph/halife. Also the test is examined in connection with trust/emanet, calihate, construction/imar, culture and civilization. The dimensions of individual and society test are analyzed; the issues of where, how and in what ways the social test is applied are surveyed, and its frame is determined. The social test is viewed in relation to servitude to Allah. The ways to achieve this servitude are outlined, and the relationship between freedom, peace and security of human beings and the test are focused. As the result of social test which occurs in the social responsibility, what humans were and will be faced with in this world and next world are analyzed.