Mondros Mütarekesi'nden kurtuluşa Kağızman ve çevresinde Ermeni tedhişi (30 ekim 1918 - 1 ekim 1920)
The terror of Armania in surroundings of Kağizman from Mondros to its independence(30 october 1918-1 october 1920)
- Tez No: 211082
- Danışmanlar: Y.DOÇ. NEBAHAT ORAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Osmanlı Devleti vatandası olarak yüzyıllar boyunca huzurlu bir yasam alanı bulan Ermeniler, milliyetçilik duygularıyla harekete geçmislerdir. Bu dogrultuda 19.Yüzyılın ikinci yarısından itibaren Osmanlı Devleti içerisinde bagımsız bir Ermeni Devleti kurabilmenin planlarını yapmaya basladılar. Bu amaçla örgütlenme çalısmalarına hız verdiler. Osmanlı Devletinin son dönemlerinde bu ayrılıkçı Ermeni faaliyetleri, Osmanlı Devleti'ne büyük zararlar vermistir. 93 Harbi neticesinde Kagızman ve çevresinin Rus isgaline ugraması ile birlikte, bölgede Ermeni istekleri artmıstır. Kagızman ve çevresindeki Ermeniler, yabancı devletlerin de destegiyle bölgede kurulması planlanan Ermeni Devleti'nin bir parçası olarak gördükleri Kagızman'da faaliyetlerde bulunmuslardır. Bölgede Rusya'nın isgalci olarak bulunması Ermeni teskilatlanmasına katkı saglamıstır. Birinci Dünya Savası yıllarında Osmanlı Devleti'nin içinde bulundugu olumsuz durum, Ermenileri iyice cesaretlendirmisti. Ermeni Çeteleri bölge halkını göçe zorlamak amacıyla tedhis hareketlerine baslamıstı. Bu faaliyetler Müslüman halka mezalim olarak yansıyacaktır. Bu çalısmaya konu olan Kagızman ve civarındaki Ermeni tedhisi, Müslüman dokusu ile dikkat çeken Kagızman'ın, Türk-slam ahalisi üzerindeki Ermeni politika ve faaliyetlerinin aydınlatılması amaç edinilmistir. Bu çerçevede Kagızman ve civarının tarihi süreç içerisindeki sosyokültürel durumu ve bölgedeki gelismeler degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Armenians who found a peace living area during centuries as a citizen of otoman state started action with the feeling of nationalism.After the second term of nineteen century they began to make a plan in orderto set up an independent Armenian state.That?s why they acelerated working ogranization.These Armenian terrorist activities gave big harm to ottoman in the last time of otoman. The desire of Armenian in this region rose with 93 war and occupying Kagızman by Russian Sovereignty.Armenian in Kagızman made activity by the help of the other foreing states.Russian that occupyed this zone sported Armenian terrorist organization.In the first world war the bad condition that otoman was in encouraget Armenians.The Armenians terrorist gang forcet to migrate the region public.These activities was reflected Muslim Turks as a oppresion. It was tried to clear up Armenian activities and politics ower Kagızman where was on the main and important ways and was importand with the Muslim population with this study.For these reasons social and culturel pozition of Kagızman in historical and context the development of in this zone were reported.