2005-2006 öğretim yılı 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler programının uygulanmasında karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri (Kars ili örneği)
The soliation references and meeting problems using the application of the social in formation in the 4th and 5th classes in the education term in 2005-2006
  1. Tez No: 211081
  2. Yazar: AYFER KIRTAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMALETTİN KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yeni Sosyal Bilgiler ögretim programının arastırma ve gelistirme çalısmalarına katkıda bulunması amacıyla hazırlanmıs olan ?Yapılandırılmıs Sosyal Bilgiler Programı'nın Uygulamasında Karsılasılan Problemler ve Bu problemlere Yönelik Çözüm Önerileri? isimli bu arastırma ile ilkögretim okullarının 4. ve 5. sınıflarında okutulmakta olan yapılandırılmıs Sosyal Bilgiler ögretim programının uygulama sürecinde karsılasılan problemler ve bu problemlere yönelik çözüm önerileri ele alınmıstır. Tarama modeline göre gerçeklestirilen bu arastırmaya 2006?2007 ögretim yılında Kars il merkezinde yer alan 17 ilkögretim okulunda 4. ve 5. sınıflarda görev yapan toplam 72 sınıf ögretmeni katılmıstır. Betimsel nitelikte olan bu arastırmada veriler anket yoluyla toplanmıs olup, elde edilen bulgular yüzde ve frekanslar kullanılarak tablolar ve grafikler seklinde gösterilmis ve yorumları yapılmıstır. Toplam 55 sorudan ibaret olan anket verilerinin yüzde ve frekans hesaplamaları ile SPSS paket programına göre yapılan istatistiksel çözümlemeleri sonunda asagıdaki sonuçlara ulasılmıstır: Yapılandırılmıs Sosyal Bilgiler ögretim programının hedefleri ögrencilerin seviyelerine uygun olup, hedefler birbirini destekleyecek sekilde tasarlanmıstır. Programın genel hedeflerine ulasılabilmektedir. Bununla birlikte; hedefler ögrencilerin hazır bulunusluk düzeyine uygun olmayıp, ögrenci ihtiyacına göre tasarlanmamıstır. Hedeflerin, ülkemiz sartları göz önünde bulundurularak daha belirgin, anlasılır, ulasılabilir ve daha güncel olarak yeniden düzenlenmesi gerektigi önerilmektedir. Programın tam olarak tanıtılmaması, sınıfların kalabalık olması, etkinlikler için verilen sürenin az olması, ögrencilerin hazır bulunusluk düzeyinin yetersiz olması uygulama sürecinde güçlüklere yol açmakta olup; programın ögretmenin yükünü artırdıgı ve bu programın önceki programa göre daha zor uygulamaya sahip oldugu belirlenmistir. Programa yönelik hedeflere ulasabilmek için hizmet içi egitim faaliyetlerinin ve ders saatlerinin artırılması önerilmektedir Programda bilimsel ve modern yöntemler esas alınmıs olmasına ragmen programın içerigi günümüz kosulları için yetersizdir. Ögretmenler sosyal bilgiler programının içeriginde yer alan ünitelerin kapsamının genisletilmesini ve daha çok bilgiye yer verilmesini önermektedirler. Arastırma bulguları sonucunda; programın ögrencileri ezberden uzaklastıracak sekilde tasarlandıgı, sosyal bilgiler dersinin ögrenciye kazanımlar sagladıgı buna ragmen etkinliklerde kullanılan araç- gereç ve gerekli ortamın saglanamaması programın hedeflerine ulasılmasını engelledigi, sosyal bilgiler programının ögrenciyi hayata hazırlamakta yeterli olmadıgı ortaya çıkmıstır. Programın hedefine ulasması için araçgereç desteginin saglanması önerilmektedir. Arastırma sonucunda elde edilen verilere göre, sosyal bilgiler programının ölçme -degerlendirme ve sınav sistemi açısından sorun olusturdugu, buna ragmen programda ölçme ?degerlendirme konusunda, ögretmenlere yardımcı olacak yeterli açıklamalara yer verildigi söylenebilir. Bununla birlikte ölçme- degerlendirme kriterlerinin araç- gereç ve zaman bakımından daha ekonomik olacak sekilde yeniden düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
?Problems meet in state of being made Social Knowledge Program?s Practice and Solution Proposal to these problems? prepared aim of contribute to new social knowledge education program?s investigation and study of being develop, called, with this investigation was dealt with problems meet in state of being made Social Knowledge Program?s practice process and solution proposal to these problems which being studied at primary education?s 4.and 5.classes. To this investigation realized according to scanning model, at 2006-2007 education term, total 72 class teachers working at 17 primary education school?s 4. and 5. classes which are at KARS province center, joined. At this investigation being descriptive qualified, datums were being collected by questionnaire, investing obtained using percentage and frequency showed in pictures and graphics and was commened on them. With consisting of total 55 questions questionnaire datums? percentage and frequency calculations being made up according to SPSS packet program at the end of statistics analysis were reached the results which are at below; Targets of being made Social Knowledge Education Program being suitable to level of student, targets were devised form of support each other. To common targets of program can be reached. However, targets not being suitable attend level of students, weren?t devised according to need of student. It is being offered that targets must be reorganized taking into consideration of our country?s conditions being more clear, understandable, reachable and more actual. It was determined, not being introduced completely of program, being crowd of classes, being short of time which is given for activity, being of student?s attend level?s insufficient causes troubles in application process; increasing the teacher?s responsibility of program and this program is having a more hard application than the former program. It is being offered to increase the service inside education activities and lesson time to reach the aims devoted to program. Although at program scientific and modern methods were taken basically, the content of program is insufficient for conditions of our times. Teachers are offering to expand of unities? extent which takes part in Social Knowledge Program and provoking more knowledge. At result of investigation inventions; devising of program to take away from memorization the students, although supplying profit to student of social knowledge lesson, means and material which are used at activities and can?t be supplied the necessary environment, being obstructed to reach the targets of program, being not adequate preparing the student to life of Social Knowledge program, occurred. It is being offered to reach aim of program, the assistance of the means and material must be provided. According to datum?s obtained from investigation, it can be said that program of social knowledge being cause problem for measuring evaluation of program being provoke to adequate information which help to the teachers. However, it is being offered to put in order again of measuring?evaluation criterions, point of wives means- materials and time being more economical.