Fatin Rüştü Zorlu'nun hayatı ve Kıbrıs meselesi
Fatin Rüştü Zorlu and Cyprus question
  1. Tez No: 211099
  2. Yazar: LEVENT AYABAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısmanın amacı Kıbrıs meslesinin olusum sürecini, diplomatik safhalarını ve bu meselede göstermis olduğu üstün basarılarla, Kıbrıs Meselesinin Türkiye lehine sonuçlanmasını sağlayan zamanın Dısisleri Bakanı Fatin Rüstü Zorlu'nun Biyografisini incelemektir. Çalısma iki bölüm halinde sunulmustur. Birinci bölümde Fatin Rüstü Zorlu'nun hayatı, dıs görevlerde göstermis olduğu basarılar, yassıada mahkemelerinde yargılandığı davalar konu edilmistir. Dönemin tanıklarının dilinden Zorlu tanıtılmıs, ABD ve ?ngiltere'nin Türkiye'nin iç politikasına dolaylı etkilerine de kısaca değinilmis ve Zorlu'nun idamı sonrasında yasanan gelismelerle, dıs basının bu idam karsısında göstermis olduğu tepkilere kısaca yer verilmistir. ?kinci bölümde ise Kıbrıs sorununun Türkiye gündemine gelmesi ve zaman içinde uluslar arası bir sorun haline nasıl geldiği konu edilmistir. Londra konferansı devam ederken yasanan 6?7 Eylül olaylarına değinilmistir. 1958?1959 yıllarında Zorlu ve Kıbrıs meselesi baslığı altında Zorlu'nun Kıbrıs meselesinde göstermis olduğu yüksek basarılar ele alınarak, Zürih ve Londra Konferansı'na değinilerek, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulması ve sonrasında yasanan gelismeler konu edilmistir. Sonuç olarak; yasanan gelismelerin ve askeri darbenin Kıbrıs meselesine, elde edilen siyasi basarılara ne gibi etkilerde bulunduğu değerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to researc the diplomatic phases and the process of the problem of Cyprus and the biograpy of Fatin Rüstü Zorlu, the Foreign Minister of that time, who provided The Problem of Cyprus to be ended in benefit of Türkey with the successes he gained during this problem. The study is presented in three chapters. In the first chapter, the life of Fatin Rüstü Zorlu, the successes the pained in foreign duties ana the trials he was judget in the Court of Yassıada are subjected. Zorlu was introduced by the follovers of the time, it was touched shorty on the effects of ABD adn England on the iner politics of Turkey ana the happenirps after the execution of Zorlu and reactions of outer media to this execution. In the Second chapter; it is subjected that the problem of Cyprus?s coming on to agenda of Turkey and its becoming an international problem in time It is touched on the events of 6-7 of September during the Conferance of London. In the third chapter; in the years of 1958?1959, it is subjected that forming of the Republic of Cyprus and the happenings after it, under the topic of Zorlu ana the Problem of Cyprus, by the successes Zorlu pained in the Problem of Cyprus and touching to the Conference of Zurich and the Conference of London. Finally, it is evaluated that how the happenings ana military blow effected the Problem of Cyprus and the politic successes.