Atatürk Dönemi'nde Türk-Sovyet ilişkileri (1919-1938)
The relations between Türk Soviet in the period of Atatürk (1919-1938)
- Tez No: 211100
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CİHAT GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalısmada 1919?1938 yılları arasındaki Türk-Sovyet iliskileri ele alınmıstır. Genel olarak, konu her yönüyle ve birbirine bağlantılı olarak irdelenmeye çalısılmıstır. Birinci Dünya Savası'nın sonlarına doğru gelisen uluslararası olayların Türk ve Rus iliskilerine etkileri üzerinde durulmustur. Birinci Dünya Savası sonrası ile ?kinci Dünya Savası'na kadar olan dönemdeki gelismeler Türk-Sovyet iliskileri perspektifiyle değerlendirilmistir. Çalısma dört bölümden olusmaktadır: Birinci bölüm; Ekim 1917 Bolsevik ?htilali ile baslayıp, Mart 1921 Moskova Antlasması'yla son bulan dört yıllık bir dönemi içermektedir. Burada Türk-Sovyet iliskilerindeki olumlu yakınlasma süreci ve bu bağlamda karsılıklı ziyarette bulunan heyetlerin çalısmaları konu edilmistir. ?kinci bölümde; 16 Mart 1921'de imzalanan Moskova Antlasması sonrasında Türk-Sovyet iliskilerinde yasanan sorunlara değinilmistir. Ayrıca Moskova Antlasması'nın bir benzeri olan Kars Antlasması da ele alınarak, Türkiye ve Sovyetlerin uluslararası arenada tanınma çabalarından doğan yakınlasma süreci değerlendirilmistir. Üçüncü bölümde, 24 Temmuz 1923 Lozan Antlasması ile baslayıp, 9 Subat 1934'e kadar olan on bir yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Bahsedilen on bir yıllık sürede Dünya devletlerinin yeniden bir olusum sürecinde olmaları ve Türkiye ile Sovyetlerin izolasyondan çıkıs anlayısıyla birbirlerine yakınlasma stratejileri değerlendirilmistir. Dördüncü bölümde ise; Türk-Sovyet iliskilerinin bozulmasına neden olan Balkan Antantı, Montrö Boğazlar Sözlesmesi, Nyon Antlasması ile ?kinci Dünya Savası arifesindeki diğer gelismeler ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study Turkish and Russian relations between 1919 and 1938 have been researched. In general, I try to study the subjects in detail and in connection with each other. How the international affairs that developed through the end of the World War I influenced Turkey and Russia have also been discussed. The happenings after the World War I until the period of World War II have been researched from the perspective of Turkish and Russian relations. This study consists of four chapters: the first chapter comprises four-year period beginning after October 1917 Bolshevik Revolution until March 1921 Moscow Treaty. In this chapter the reasons how Turkish and Russian relations started and the studies of committee?s work visiting each other have been studied. In the second chapter, the problems occurring in Turkish and Russian relations after Moscow Treaty on 16 March 1921 have been dealt with. The third chapter comprises eleven-year period between July 1923 and February 1934. During this eleven year period since other countries was in a process of reformation, Turkey and Soviet Union was in a state of becoming closer to one another. The issues concerning above mentioned matter have been studied in the third chapter. In the fourth chapter Balkan Treaty that caused rupture of Turkish and Soviet relations, Montreux Treaty, Nyon Treaty and the events after World War II have been studied.