Tasarımla farklılaşmış ürünlerin marka değerine katkısı
  1. Tez No: 211128
  2. Yazar: NURGÜL CEBİR SAKARYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM DAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
1980'lerde Avrupa ve ABD'de artan sirket satın alma ve birlesmeleri, markanın, degerinin korunması gereken önemli bir varlık olarak sirketler tarafından ciddiye alınmasında ve marka degerini ölçme konusundaki çalısmaların ortaya çıkmasında büyük rol oynamıstır. Bu yıllarda meydana gelen sirket satın alma ve birlesmelerinde sirketler için bilanço tutarlarına göre yapılan degerlemelerin çok üstünde ödenen bedellerin, maddi olmayan varlıklar, özellikle de markalar için ödendigi açıklanmıstır. Marka degerlerini parasal olarak degerlemeye yönelik ilk çalısmalar satın almaya veya birlesmeye konu sirketlerin maddi olmayan duran varlıkları ile birlikte degerinin belirlenmesi ihtiyacından dogmustur. Marka degerlemesinin ciddi bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmasının ardından birçok degerleme metodu gelistirilmistir. Sirketlerin sahip oldukları markaları degerletmeye baslamaları ile birlikte birçok danısmanlık sirketi bu hizmeti vermeye baslayarak degerleme konusunda kendi metotlarını gelistirmislerdir. Bunlar, finansal ve davranısa dayalı metotların ölçümlerinin birlikte kullanıldıgı bilesik metotlardır. Bilesik metotların tamamı, çesitli kriterlere göre markayı degerlendirerek gücünü ölçmekte ve tespit edilen marka gücünü risk ile iliskilendirmektedir. Ürünün insanlar tarafından ilk kez algılanması bes duyu ile gerçeklesir. Bunlar; görmek, dokunmak, duymak, koklama ve tatmaktır. Algılanan ürün geçmis deneyimlere, kisisel ve kültürel özelliklere baglı olarak baska nesne veya olaylarla iliskilendirilebilir, anlamlandırılabilir. Kullanıcıda bu duyusal algılamalara karsılık, duygusal bir cevap olusabilir. Bu duygusal cevap; sevmek, sasırmak, nefret etmek, sıkılmak, tatmin olmak, vb. gibi dizi halindeki bir takım yan süreçlerin bütünüdür. Markanın insan zihninde uyandırdıgı bu hisler, farklı algılanmasına sebep olur. Bu nedenle firmalar ürünlerine islevsel özellikten daha baska anlamlar yükleyip farklılasma yoluna giderek, markalarının degerini artırmayı basarmıslardır. Farklılasma kavramı artık ürün veya hizmetin kendisi degildir. Bu ürün ve hizmetin insanlar tarafından algılanma seklidir. Farklılıgınız; insanlar bu farkı algılayıp, sizin istediginiz önemi verdiginde bir anlam ifade etmeye baslar. Bunu saglamak ise, kendinize hedef olarak seçtiginiz müsteri kitlesinin algılamasını etkilemek ve onların zihinlerinde bu farklı özelliklerinizle yer almakla mümkündür. Firmalar, markalasma yolunda ayrısabilmek ve tüketicilerin bes duyusuna hitap eden, kisisellestirilmis ve insanları kitleler degil bireyler olarak gören yaklasımları benimseyerek ve farklılasmıs tasarımları sayesinde markalarına deger katabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The enterprise?s merges and purchases that accelerated in Europe and USA in 1980s, played a enormous role in brand to be taken into a consideration as an asset needed to be protected and the practices concerning `measuring? the brand value. In those years when considered merges and purchases, the denominations on the annual balance sheets of the enterprises, upon the estimated economic value has been paid, and those charges have been declared to be paid on non profit assets and especially on the brands. The first practices were born of the need on defining the financial value of the brands, with brought the need of denomination of intangible assets of those enterprises. Subsequent to brand valuation, shining to be a critical essential, bunch of denomination methods were developed. With enterprises commencing to valuation the brands they own, bunch of consultancy companies started providing this service on new methods concentrated on brand values. Those are compounded methods founded on financial approaches and calculations of behavioral methods. All of the compounded methods are measuring the brand on determining the power, ascertain brand will and those methods associate it with the risk. The first comprehension of a product occurs with the five senses of man. These are sight, touch, hearing, smell and taste. Consumed product can be related to or explained as past experience and to objects or cases. depending on personal and cultural characteristics. An emotional answer can be formed to the consumer due to these senses. This emotional answer is the whole of some of the side processes like love, bewilderment, hate, boredom, satisfaction, etc. The awakening of these senses by the brand results different perceptions. Therefore, companies succeeded in increasing their brands? values by adding different meanings to them other than their own functional characteristics to differentiate. Differentiation concept is not the product or the service itself anymore. Your difference will mean something when buyers understand this difference and give the importance you hope to receive. Providing this is possible by effecting the perception of the target consumer and taking a place in their minds with your different features. Brands will add value to themselves when they address to five senses of the consumers and adopt the approaches like seeing people as an individual not crowd.