Görme ve fotoğraf sanatındaki fotoğraf çiziminin farkları
The differences of the photographic drawings between vision and art of photography
  1. Tez No: 211127
  2. Yazar: KAZIM HİLMİ OR
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Güzel Sanatlar, Physiology, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Fotoğraf görmeye benzer, ama görme işlevindekinden farklı bir görüntü üretir. Görmeye benzer olması görüntüyü bize tanıdık olarak kabullenmemizi, görmeden olan farklılıkları ise doğru bir şekilde kullanıldığında fotoğraf sanatının oluşmasını sağlar. Gözün işlevi ve beyindeki algılaması ile genel olarak fotoğrafın ve özel olarak da siyah-beyaz, renkli negatif , renkli pozitif ve dijital fotoğraf tiplerinin karşılaştırıldığı bu çalışmada, aradaki benzerlik ve farklılıkların nedenini algılamak yanında fotoğraf çekerken yaşanan bazı problemlerin neden oluştuğu irdelendi. Siyah-beyaz fotoğraf gözün karanlıkta görmesi, renkli fotoğraf yeterli ışıkta fonksiyonu, renkli negatif fotoğraf entoptik fenomen ve dijital fotoğraf da gözün normal fonksiyonu ile karşılaştırılabilir. Görmenin ve fotoğrafın özellikleri kullanılarak tekniği doğru fotoğraf çekilebilir ve sanat anlamında çarpıcılık, farklılık yaratacak fotoğraflar bazı temel faktörlere dikkat ederek yaratılabilir. Görme dinamik, fotoğraf ise statiktir. Statik bir görüntünün içine dinamizmi katmak, görmede olmayan, ya da nadir olarak oluşan görüntüleri fotoğrafta çekebilmek ve aktarmak, hem teknik anlamda iyiye ulaşmayı, hem de sanat anlamında güzellik, çarpıcılık ve sıra dışılık yaratılabilmesini sağlamaktadır. Görmenin yaşarken hissetmediğimiz birçok özelliği, fotoğraf çekerken çektiğimiz karenin planladığımız gibi olmamasına neden olur. Bu eksikleri ve yanlışları oluşmadan düzeltmek için gözün görmesinin özelliklerini ve fotoğraf makinesi ve filminin veya sensörünün sınırlarını bilmek ve kompanse etmek önemlidir. Ya da bu farklılıklar bilinçli olarak değişik, çarpıcı ya da görme sırasında oluşması zor ya da imkansız fotoğraf üretmek için kullanılır.
Özet (Çeviri)
Photography is like vision, but it produces another image than seen in visual function. Being similar to seeing makes the image familiar to us to be accepted, the differences from seeing used in the appropriate way let the art of photography come to life. In this study in which the function of the eye and the perception in the brain generally are compared with photography and in detail with black-and-white, colored negative, colored positive and digital photography, beyond the understanding the reasons of the similarities and differences are considered Black-and-white photography can be compared with sight in the dark, colored photography with sight in sufficient light conditions, colored negative photography with entoptic phenomenon and digital photography with the normal function of the eye. Using the characteristics of sight and photography technically right photographs can be shot and differences can be created in the sense of art paying attention to some basic factors. Vision is dynamic, photography is static. Putting dynamism into a static image, shooting and sharing photos with images not or rarely available in sight, provides achieving good in technical terms and creating beauty, extraordinary in the mean of art. Many characteristics of sight, which we don?t realize, can be the reason for the image being different from what we planned. To avoid this deficiencies and faults before they happen, it is important to know the characteristics of the eye?s sight, the camera and the film or sensor and to compensate them. On the other hand this differences can be used intentionally to shoot different, extraordinary and during sight rarely experienced or impossible images.