Gazâlî'nin düşünce sisteminde aklın yeri
Where is the reason according to the thougt system of Gazâlî
- Tez No: 211358
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAYRAM DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Düşünce tarihi incelendiğinde akıl, aklın değeri, akıl-bilgi ilişkisi, aklın çıkmazları, akıl-din ilişkisi her zaman için din felsefesinde tartışıla gelen konulardan olmuştur. Bazı filozoflar, aklı bilginin tek kaynağı olarak benimsemiş, kimileri akla hak ettiği değeri verememiş, kimileri de bu konuda çıkmazlar içinde boğulup gitmiştir. Metodik şüpheyi benimseyen Gazâlî, bu konuyla“şüphe götürmez bilgi”yi arama yolunda karşılaşmıştır. Çalışmamızda Gazâlî'nin bu arayışında akla bakış açısını ele aldık. Güvenilir bir bilgi kaynağı olarak düşünülen aklı bu yönde ele almaya başlayan Gazâlî, aklın çıkmazları olduğunu, aklın her konuda söz sahibi olamadığını görmüştür. Gazâlî'ye göre akıl, bazı konularda fikir yürütebilir. Ama akıl her ne kadar bazı konularda fikir yürütse de aklın yenilgiye uğraması muhtemeldir. Çünkü akıl, metafizik alanda söz sahibi olamaz. Ayrıca insan düşüncesine; duyguları, hırsları etki etmektedir. Aklın duru bir fikre ulaşması bu yüzden zordur. O nedenle Gazâlî `ye göre akıl yanılmaz bir bilgi kaynağı olmadığı gibi aklın üstünlüğü kabul edilmeden de“şüphe götürmez bilgi”ye ulaşılamaz.
Özet (Çeviri)
When we look in to the thought of history, it can be seen that reason, value of reaosn, relation between reason and information, deadends of reason, relation between reason and religion were always the subjects which were discussed. Some philosophers adopt reason as the only source of information. Some others couldn?t give the expected value to the reason. However, some others couldn?t find any way out of this subject. Gazâlî who adopted methodological thought encountered this subject while looking for“information without any doubt.”In our work we studied view of Gazâlî for the reason. Gazâlî who began to deal with reason which is a reliable source of information in this way, observed that reason had dead-ends and reason had no explanation for all the subjects. According to Gazâlî, reason can sometimes conclude. On the other hand, it is possible that reason can be defeated even if it can conclude some subjects. Because, reason has nothing to say in metaphysical thought. Besides, emotions and ambitions have influence on the thought of human-beings. So, it is hard for the reason to reach a pure knowledge. As a result, according to Gazâlî, reason isn?t an infallible source of information. But, we can?t reach“information without any doubt”unless the superiority of reason is accepted.