1960 sonrası Türk resim sanatında ironi ve lisansüstü eğitimde sorgulanması
Irony in Turkish art after 1960 and investigation of irony in postgraduate education
  1. Tez No: 211481
  2. Yazar: DUYGU ORUÇOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. GÜLSEREN ESELLER PASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
roniyi tarihsel süreçten günümüze inceledigimizde, yasamın vazgeçilmez bir olgusu olarak görmekteyiz. roni, her çagda ve toplumda, toplumun her kesiminde, hayatımızın her kösesine yerlesmis, kendine sıgınacak bir yer bulmustur. roni kavramı, sanatta eritilerek, kendine özgü biçimlere dönüstürülmüstür. II.Dünya Savası sonrası tüm dünyada oldugu gibi Türkiye'de de sosyal, kültürel ve ekonomik degisimler meydana gelmis, bu degisim resim sanatına yansımıstır. Düsünülen veya kastedilen seyin zıttı seklinde tanımlayabilecegimiz ironi kavramı, ciddi bir seyin saka yolla ifadesi ya da ciddi olmayan bir seyin ciddi görüntüsü olarak karsımıza çıkmaktadır. 2 1950 sonrası Türkiye'de, Batı'daki sanat ve düsünce akımları daha hızlı bir tempoyla izlenmistir(*) ve 1960-70 li yıllarda toplumsal ve içsel yasam gerçekleri, sanatçı için kaynak olusturmustur. roninin duygusal ve düsünsel bir yanı vardır, yasamın kendi iç çeliskisi bu durumun kaynagıdır. Bu dönemde yapılan çalısmalarda, toplumu sorgulayan, kafalara sorular yerlestiren, ironik çalısmalar göze çarpmaktadır. ?1960 sonrası Türk Resim Sanatında roni ve Lisansüstü Egitimde Sorgulanması? adlı bu incelemenin birinci bölümünde, 1960'lı yıllarda Türkiye'de Plastik Sanatlardaki degisimler ve degisim nedenleri arastırılmıs, sanatçıların çalısmalarında ironiyi kullanmalarının nedenlerine deginilmistir.Kavram olarak ironi ele alınmıs, türleri açıklanmıs, anlam olarak benzer kavramlar üzerinde ve `Sokratik roni' üzerinde durulmustur. kinci bölümde de sırasıyla, ironi görsel açıdan ele alınmıs, resimlerde ironiyi olusturan belirleyici özellikler ve yorumlarına yer verilmistir. Türk Resmi'nde ironiyi kullanan sanatçılar ve yapıt yorumlamaları üzerinde durulmustur. Lisansüstü egitimde atölye dersleri ve kuramsal derse giren, Prof. Fahri Sümer ve Doç. Bedri Karayagmurlar'ın `egitimde ironi' ile ilgili görüslerine yer verilmis, iki ögrenciyle ironinin bu asamada egitim alan kisiler tarafından uygulanıp uygulanmadıgı arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
If irony in history is examined, it can be seen as an indispensable element, irony has found an important place in every age, any section of society and life. The concept“irony”got intermingled in art, turning into peculiar forms. After World War II, social, cultural and economic changes took place in Turkey, as in the rest of the world and these changes were reflected in art as well. The concept of irony, which can be defined as the opposite of what has been said or thought faces us as either an amusing expression of something serious or a serious image of something that, in fact, is not serious. After 1950, trends of art and sentiments in occidental civilization had been increasing interestedly observed in Turkey and 1960s and 1970s and the internal ii facts of life and society became the artist's resource. lrony has an emotional and mental aspect, and it stems from iner conflict of life itself. In this period, ironic works that question society and raise questions are conspicious. In the first part of this study, titled“Irony in Turkish Art after 1960 and Investigation of Irony in Postgraduate Education”changes in Plastic Arts in Turkey and the reasons for these changes are investigated. Artists? motives for using irony in their works are discussed. Irony is dealt with as a concept, types of irony are described, similar concepts in the same sense and also Socratic irony have been the focus of attention. The second part is in the following order:Irony is examined from a visual perspective.The characteristics that determine irony on art and finally comments to ok place. Artists using irony in Turkish Art and comments on their works are mentioned. Opinions relating to irony in education, of Prof. Fahri Sümer and Doç. Bedri Karayagmurlar who are teacher for lessons of workshop and theoretical in graduate education, had been quoted. Together with two postgraduate students, investigation has been made into whether or not irony is applied by those training at this stage. 1