Meşrutiyet Dönemi'nde Beyşehir'de aile kurumu üzerine bir inceleme
A research on the subject of family institution in Beyşehir in the period of Meşrutiyet
  1. Tez No: 211490
  2. Yazar: İLKNUR GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İslam hukukunun uygulamalarını ihtiva eden ve bu konuda en orijinal kaynaklar olarak bilinen şer'iye sicilleri Osmanlı aile hukukunu anlamamıza büyük oranda yard?mc? olur. Bu araştırmada Meşrutiyet döneminde Beyşehir kazasındaki aile kurumundan yola ç?karak ayn? dönemde Osmanl?-Türk aile yap?s?n?n geleneksel karakteri açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Beyşehir'de şer'iye sicillerinin bize gösterdiği kadarıyla aile bireylerinin mahkemede haklar?n? rahatça arayabildikleri bir ortam söz konusudur; ve aile hayatı bakımından şu tespitlerde bulunulmuştur: Beyşehir'de evlenmede öncelikle kadının rızasına göre hareket edilmiştir, mehir kadın için bir ekonomik güvence olup sadece kendisinin tasarrufundadır, erkekler çoğunlukla tek eşliliği tercih etmişlerdir, yetim kalan çocukların güvenliği ve geçimi mutlak surette sağlanmıştır, kırsal kesimde şehir merkezine oranla çocuk sayısı daha fazla olup refah seviyesi ise düşüktür, boşanmada kadının da rızasına ve haklarına riayet edilmiştir. Kısaca Osmanlı toplumunda ve bu toplumun bir parçası olan Beyşehir'de aile kurumunun bir hukukî zemine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Şeriye sicilleri that include the usages of Islam law system and are known as the most original resources in this matter contributes greatly to our understanding the law system of Ottoman social group. In this research, inspiring from the family institution in Beyşehir district, in the period of Meşrutiyet, in the same period the tarditional characteristics of Ottoman-Turkish social group were tried to be revealed. As far as şeriye sicilleri tell us, there is a surrounding in Beyşehir in which the family members demand their rights easily, and from the point of family life such establishments were recorded : In Beyşehir, for marriage it was primarily behaved in accordance with the desires of woman, mehir being the insurance of woman was in her own saving, men generally preferred the marriage of single wife, the safety and subsistence of orphans were ensured absolutely, the number of children in rural areas was more than that of in urban areas but the welfare was low, in divorcing the desires and rights of woman were regarded as well. In short, in the society of Ottoman and in a part of this society, Beyşehir, it was understood that the family institution had a law basic.