Hz. peygamber döneminde siyasî, sosyal ve askerî konumuyla hz. Ali
Hz. Ali with his political, social and military position during the of prophet
  1. Tez No: 211489
  2. Yazar: SÜMEYRA KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BAHAÜDDİN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İslam toplumunun bağımsız devlet olma yolundaki en önemli dönem olan Hz. Peygamber döneminde yaşanan olaylar sadece İslam âleminin değil, diğer toplumlarında yüzyıllardan beri ilgi alanı olmuş ve bu alanda sayısız çalışma yapılmıştır. İslam'ın zuhûrundan Hz. Peygamber'in vefatına kadar geçen zamanın en yakın tanığı olan, ayrıca Hz. Peygamber'in eğitiminden geçme gibi bir imtiyaza sahip olan Hz. Ali'nin o dönemde ne gibi fonksiyonlarının olduğu konusu efsânevî ve menkıbevî haberlerden arıtılmış bir şekilde ele alınarak Hz. Ali'nin hayatı Mekke ve Medine dönemi olarak iki ana bölümde incelenmiş, hayatı kategorilere ayrılarak farklı yönleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca sahabe ve Hz. Peygamber nezdinde hangi konumda olduğu konusuna da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Events experienced during the period of Prophet which is the most important time in the way of being an independent state of Islamic society has been sphere of interest for many centuries not only in Islamic world, but also in other societies and numerous studies have been conducted. Functions of Hz Ali had at that time who was the closest witness of the period of time from emergence of Islam and to the death of Prophet, and who also had a special privilege such as being educated by the Prophet was discussed being cleared from legendary and epic messages, and life of Hz Ali was examined into two main parts as to be the period of Medina and Mecca and his life was divided into categories and its different aspects were attempted to be suggested. Also, it was discussed in which position he was for the companions of the Prophet and Prophet himself.