Gebze ve yakın çevresinin coğrafi özellikleri ve şehiriçi arazi kullanımı
Urbanal land usage and geographical specialities of Gebze and its near surrounding
- Tez No: 211510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Gebze ilçesi, Marmara Bölgesinin Çatalca-Kocaeli Bölümü sınırları içerisinde yer alır. İdari bakımdan Kocaeli iline bağlı olan Gebze bu merkeze yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Miyosen yaşlı aşım yüzeyinde kurulan Gebze şehri 130 m yükseklikte bulunmaktadır. Gebze ilçesi yönetim bölgesi alanı, yaklaşık 584 km² kadardır. Bu arazi batıdan Tuzla ve Pendik ve Beykoz, kuzeyden Şile, doğudan Körfez ve güneyden de İzmit Körfezi ile çevrilidir. Saha coğrafi konumu nedeni ile Akdeniz iklimi ile Kardeniz iklimi arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Gebzede yıllık toplam yağış miktarı 814.1 mm, ortalama sıcaklık ise 14,5 ?C kadardır. Gebze ilçesinin nüfusu 2007 verilerine göre 495.670'tir. Yine 2007 yılı itibariyle aritmetik nüfus yoğunluğu ise 851 kişi/km² kadardır. İlçede 1 şehir, 5 belde ve 21 köy bulunmaktadır. Ülkemizde son 50 yıldır doğudan batıya doğru hızlı bir göç yaşanmaktadır. Bu göç nedeniyle nüfusu en fazla artan kentlerden biri olan Gebze'de tarım alanları imara açılarak yerleşme ve sanayi arsası haline dönüştürülmüşlerdir. Böylece mevcut arazi kullanım şekilleri temelden değişmiş, gerek şehir merkezinde iş ve ticaret alanlarının gelişmesi sonucu konut alanlarının iş yerine dönüşmesi, gerekse şehri çevreleyen alanların konut ve sanayi fonksiyon alanlarına dönüşmesi ile arazi kullanımında önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The district of Gebze that constitutes the research field is located within the boundaries of Çatalca ? Kocaeli zone of the Marmara Region. Administratively tied to Kocaeli Province, Gebze is about 45 km from this center. Established at overaged erosion surface,Gebze is located at the altitude of 130 meters. The area of the Gebze District Administrative Region is about 584 km². This land is encircled by such administrative regios as the Tuzla, Pendik, and Beykoz at the west, Şile at the North, Körfez at the east and the İzmit Gulf at the South. Due to its geographical position, the field is under the influence of the Mediterranean climate zone and the western Black Sea Region Climate, and located within a transition area. The annual average rainfall in Gebze is 814.1 mm, while the average heat is about 14.5 ºC. The total population of the Gebze District is about 695.670 according to the year 2007 census results. The arithmetic (mathematical) population density as at the same year, homever, is 851 persons/km². There is one town centre,there are 5 municipalities and 21 villages in Gebze region. In our country, there has been a great migration from east to west in the last 50 years period. Because of this increase in the population, Gebze became one of the cities which has a highly increasing population. As a result, agricultural lands are converted into settelement and industrial lands. Thus, the form of using the field has changed in basis and residential buildings have been converted to business centers. In the city these changes resulted very important divergences in using a land.