Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne geçerken Mersin'de eğitim
The education in Mersin while passing from Ottoman Empire era to Turkish republic era
  1. Tez No: 211509
  2. Yazar: AHMET NALCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Egitim, bir milletin gelismesinde ve ilerlemesinde en önemli amillerden birisidir. Bir millet hakiki manada egitime önem veriyor, egitimin gelismesi için her bakımdan seferberlik yapıyorsa, bu millettin ilerlememesinin önünde hiçbir engel yok demektir. Osmanlı Devleti, genel olarak bakıldıgında egitime ciddi önem veren bir devlettir. Bunu, bilhassa 16. ve 17. yüzyılda yetistirmis oldugu büyük alim ve bilginlerden anlayabiliyoruz. Ancak, bu yüksek performansını uzun süre devam ettirememis, 18. yüzyılda itibaren de Avrupa karsısındaki üstünlügünü yitirmistir. Bu da, zaten beraberinde çöküsü getirmistir. Milli Mücadele Anadolu insanı için her yönüyle zor olmustur. Bu zorlu mücadeleden çıkarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti egitimi, en acil üzerine gidilmesi gereken mesele olarak görmüs ve önemli çalısmalar yapmıstır. Mersin, 1933 yılında vilayet olmustur. Osmanlı döneminde Silifke ve Tarsus'la birlikte çok sayıda medrese açılmıs, bunların yanında da sıbyan ve rüstiye mektepleri yerini almıstır. 1903 Maarif Salnamesi'ne göre Mersin'de 16 adet iptidai mektep, Mersin, Silifke ve Tarsus'ta ise toplam 4 rüstiye görünmektedir. Medrese sayısı ise 1903'te Mersin'de 4'tür. Fakat bu yıllar egitimde çok fazla farklılıgın ve çesitliliginin oldugu yıllardır. Bir tarafta Osmanlı'nın eski mektepleri (mahalle mektepleri), diger tarafta yeni açılan modern mektepler bulunuyordu. Bunlarda müfredat bile farklıydı. Ayrıca, yabancı ve azınlık okullar da ayrı bir vadide egitim vermekteydi. Yeni devlet ilk olarak bunlarda bir düzenlemeye gitmis ve egitimi birlestirmis; tüm okulları Milli Egitim Bakanlıgı'na baglamıstır. Cumhuriyet'in ilk yılları biraz durgu geçse de 1930'dan itibaren atılım yılları baslamıs, Atatürk'ün önderliginde kısa zamanda büyük ve önemli isler basarılmıstır. Bir tarafta yeni açılan ilkokullar, ortaokullar, diger taraftan Halkevi'nin basını çektigi egitim hamleleri ardı ardına mühim gelismeleri beraberinde getirmistir.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important factors in the development and progress of a nation. There is no obstacle in front of a nation?s development if it gives a great importance to education and if it does its best for the development of education. Ottoman Empire was a state that gives a serious importance to education. We can understand this from the great thinkers and scholars of sixteenth and seventeenth centuries. But, Ottoman Empire couldn?t sustain its high performance for a long time, and from the eighteenth century it began to lose its power against Europe. And this situation brought the collapse. Independence War had been rather difficult in many respects for the Anatolian people. The newly found Turkish Republic saw education the most urgent issue and made remarkable studies. Mersin became province in 1933. In the period of Ottoman Empire, in Tarsus and Silifke many medrese, primary and secondary schools were opened. According to the annual education report of 1903,in Mersin there were 16 primary schools. Totally in Mersin, Tarsus and Silifke there were 4 secondary schools. The number of medrese school in Mersin was 4. But in these years there were many varieties and differences. On one hand the old schools of Ottoman, on the other hand the new modern schools. The curriculum was even different in these schools.And also there were foreign and minority schools. The new state firstly arranged these schools, unified the education and connected all the schools to the Ministry of National Education. The first years of Republic were steady.But from the 1930s, the developments began. The newly opened primary, secondary schools and educational enterprises of Halkevi brought new reforms and developments.