Türkiye'de Amerikan Protestan misyonerlerinin faaliyetleri çerçevesinde Bursa şubesi(istasyonu)1834-1928
Bursa station in the scope of American protestant missionaries' activities in Turkey (1834-1928)
  1. Tez No: 211749
  2. Yazar: ÖZGÜR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Bursa tarihin eski dönemlerinden beri siyasi, sosyal ve ticari olarak öneme sahip olmus bir kenttir. Bu önemi iyi kavrayan Amerikan misyonerleri Anadolu' da misyonerlik çalısmalarına basladıktan 14 yıl sonra, 1834 yılında Bursa sehrine bir stasyon kurarak teskilatlanmaya baslamıslardır. Misyonerler Bursa'da dini faaliyetlerde bulunmuslardır. 25 Temmuz 1848 tarihinde Bursa Protestan Kilisesini kurarak bu faaliyetleri üst düzeyde yapmıslardır. ncil dagıtarak ve vaazlar yaparak çalısmalarını genisletmislerdir. Bursa'da Amerikan misyonerlerinin Protestanlıgı yayma çalısmalarında diger bir yol yardım faaliyetleriyle olmustur. Bursa'da yetimhane açarak yardım faaliyetlerinde bulunmuslardır. Bursa'da Ermeni, Rum, Türk çocuklarını bu yetimhanede Protestanlastırmaya çalısmıslardır. Egitim faaliyetleri misyonerlerin önem verdikleri diger bir faaliyet olmustur. Bursa'da bu faaliyetlerde en önemli nokta 1876 yılında Bursa Amerikan Kız Koleji'nin kurulmasıdır. Kuruldugundan beri Protestanlastırma çabası içinde olan bu okul Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Mustafa Kemal'in kararlı tutumuyla misyonerlik çalısmaları yaptıgı için 1928 yılında kapatılmıstır. Misyonerler sosyal hayatın da içinde olmuslardır. Osmanlı Toplumu'nu tanımak için tüm halk gruplarıyla iç içe yasamıslardır. Toplumun sosyal yapısını detaylı incelemislerdir. Dügünler, ölümler, bayramlar, yiyecek çesitleri, evcil hayvanlar, geçim kaynakları gibi tüm detaylarla ilgilenmisler ve yazılarında bu detayları aktarmıslardır. Amerikalı Protestan Misyonerler Bursa'daki çalısmalarına Mustafa Kemal döneminde de bir süre devam etmislerdir. Mustafa Kemal misyonerlik çalısmalarının ülkenin zararına olacagını düsünmüstür. Bu kurumların ülke zararına çalıstıgını vurgulamıstır. Amerikan Protestan Misyonerleri'nin kurumlarının da zaman zaman ülke zararına çalıstıgını tespit etmis ve bunu engellemeye çalısmıstır. Board Teskilatı'nın incelenen dönemde Bursa'da birçok kurumuyla misyonerlik çalısması yaptıgı belirlenmistir. Günümüze de bu çalısmaların etkisi oldugu çalısmada ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
Bursa is a city which have had political,social and commercial importance since ancient times. When the American Misionaries understood this importance of Bursa they began to be organized, 14 years after they had come; in 1834 Misionaries did religious actvities in Bursa. n 25 july 1848,by founding Bursa Protestant Church they did these activities in high level. By giving The Gospel to the people and by preaching they tried to enlarged their studies. Another way for dispelling protestant in Bursa was the helping activities. By establishing orphanage they did helping activities. They tried to make Armenian, and Turkish children Protestant in this orphanage. Education activity was another important activity for Misionaries. The most important point in education activity was the founding of Bursa American Girl School in 1876. This school was closed down for its activity of misionary by means of Mustafa Kemal and Turkish Republic?s determined attidudes. Misionaries were also in social life in Bursa for being acquanted with the folk, they lived one inside the other with the folk of Ottoman. They studied the origin of the community in detailed. They were interested in weddings, deaths, festivals, kind of foods, domestic animals, living sources in details. And then they wrote these details in their boks. American Protestant Misionaries continued their activities a period of time in Bursa at M.Kemal period. Mustafa Kemal worried that the Misionary activities would be detrimental to country. He claimed that these instuations were working for disadvantage of country. And he tried to obstruct these activities. The period while Board Organization was being investigated, it was brought to light that Board Organization had been in action in misionary activities.