İntihar: Din-psikolojik bir inceleme (Van ili örneği)
Suicide: A study from perspective of psychology of religion
  1. Tez No: 211748
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ KUŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikiyatri, Psikoloji, Religion, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
ntihar girisiminde bulunmus kisilerin intihar nedenleri, dindarlık düzeyleri ve intihar girisim özellikleri çalısmanın ana konusunu olusturmaktadır. Çalısmanın amaçları intihara girisen insanların intihar nedenleri, kisilerin demografik özellikleri ve dinin intiharlar üzerindeki etkisidir Çalısmada, 100. Yıl Üniversitesi Acil Poliklinigine intihar girisimi neticesi getirilen bireyler anket, mülakat ve dıs gözlem yoluyla incelendi. Veriler, SPSS 11,5 istatistik programı ile degerlendirildi, anketlerin frekans analizleri ve bagımlı-bagımsız degiskenlerinin karsılastırılması yapıldı. Toplam 24 vaka çalısmaya alındı. Vakaların yas ortalaması 21,79 bulundu. Vakaların çogunlugu 15-24 yas arası bekâr bayanlar ve ögrencilerden olusmakta idi. Vakaların ekonomik durumu düsüktür. Vakaların büyük çogunlugu ailesinin yanında büyümüs ve ailesi ile birlikte yasamakta idi. Vakaların tamamı çekirdek aile yapısına sahipti. Vakalarda sigara alıskanlıgı dısında baska bir madde bagımlılıgı bulunmamakta idi. Vakaların intihar girisimleri için belirttikleri en büyük neden ailesel iliskilerde yasadıkları çatısmalardır. Vakaların benlik saygısı açısından degerlendirildigi sorularda bayan grubun erkek gruba göre daha iyi durumda oldukları tespit edilmistir. Dindarlık açısından genel olarak vakaların dindarlıklarının zayıf oldugu, bayanların erkeklere göre daha fazla dine önem verdikleri saptandı. badetlerini yerine getirenlerin intihar girisiminden önce daha az intihar düsüncesine sahip oldugu ve daha önceki intihar girisimleri oranlarının daha düsük oldugu bulundu. Gelecege ümit açısından en az ümitli olanlar ile gelecekten çok ümitli olanların kendisini biraz dindar olarak niteleyenler oldugu gözlendi. Dindarlık-suçluluk iliskisi açısından ise, en fazla suçluluk duygusuna sahip olan grupla en az suçluluk duygusuna sahip olan grup yine biraz dindar sayılabilecegini belirten gruptur. ntihar özellikleri açısından degerlendirildiginde, büyük çogunlugun asırı dozda ilaç alımı ile intiharı seçtigi ve çogunlugun 13:00-18:00 saatleri arasında intihar girisiminde bulundugu görüldü. Vakaların yine büyük çogunlugunun intihar girisiminden pisman olmadıkları gözlendi.
Özet (Çeviri)
Main subjects of this study are the causes, the level of religious devoutness and the characteristics of attempts of the people who attempted suicide. The aims of this study are to expose suicide causes, demographic characteristics of who attempted suicide and the effect of the religiousness on suicides. In this study, the persons who attempted suicide and brought to Emergency Service of Yuzuncu Yıl University Hospital were interviewed using survey forms and observed. The collected data were evaluated using SPSS 11,5 by frequency analysis and relations betwen dependent- independent variables were explored. Total 24 cases were taken into the study. Mean age of cases was 21,8. The most of cases were 15-24-years old single women and students. They came from a low economical status. All of the cases were raised by their atomic/nuclear families and were still living with them. There was no drug addiction in any case - except for habit of cigarettes smoking. Main cause of the suicide attempts was the conflict in their family affairs. The women had better self respect than men in questionaires. Religious devotion were generally weak, the women regarded more religious than men. Those who commit their prayers had fewer thoughts of suicide before attempt and they had fewer previous attempts as well. Those who had lowest and hiphest expectations from the future were the ones defining themselves as ?moderately religious?. These cases were also the ones who felt lowest and hightest level of guilt. Most of the suicide attempts were through drug overdose, at the time between 13:00 and 18:00. The most cases revealed that they unrepented for the attempt.