Dental restoratif malzemelerin sitotoksisitesine ışık kaynağının ve hidroksiapatit ilavesinin etkilerinin incelenmesi
Effects of curing regime and hydroxy apatite addition on cytotoxicity of dental restorative materials
- Tez No: 212572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BİNNAZ HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada diş hekimliği uygulamalarında yaygın olarak kullanılan dental malzemelerin (Rezin modifiye cam iyonomer simanlar, kompozit simanlar ve kompozit restoratifler) in vitro biyouyumlulukları incelenmiştir. In vitro biyouyumluluk incelemeleri aşağıda belirtilen amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir:1-Kompozit simanların (dual sertleşen) ve kompozit restoratiflerin (ışıkla sertleşen) in vitro biyouyumluluklarının iki farklı ışık kaynağı (Halojen, LED) kullanılarak incelenmesi.2-Rezin modifiye cam iyonomer simanların öncül in vitro biyouyumluluk incelemeleri.3-Rezin modifiye cam iyonomer simanların öncül in vitro biyouyumluluk sonuçlarına göre hidroksiapatit ilavesinin in vitro biyouyumluluk üzerindeki etkilerinin incelenmesi.In vitro biyouyumluluk çalışmalarında ekstraksiyon yöntemi kullanılmış ve sonuçlar MTS testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen numunelerin yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Elde edilen bulguların istatistiksel analizleri için SPSS istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cytotoxicity of dental materials which are frequently used in dental restorative dentistry, (resin modified glass ionomer cements, composite cements and restorative composites) are determined. In vitro biocompatibility researches are based on these three basic goals:1-Determination of in vitro biocompatibility of composite cements and restorative composites which are cured using two different ligth curing units (Light Emitting Diod, LED and Halogen).2-Determination of in vitro biocompatibility of preliminary resin modified glass ionomer cements (RM-GIC).3-Effects of hydroxyapatite addition on biocompatibility of resin modified glass ionomer cements (RM-GIC) based on in vitro biocompatibility results of preliminary resin modified glass ionomer cements (RM-GIC).During in vitro biocompatibility studies, extraction method is used and results are evaluated using MTS test. Surface morphology of samples are examined with scanning electron microscope (SEM). For statistical analysis SPSS statistical program for Windows 15.0 is used.