Tedarik zinciri planlama için bir bulanık çok amaçlı doğrusal programlama modeli
A fuzzy multi objective linear programming model for supply chain planning
- Tez No: 212681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tedarik zinciri yönetimi, küresel pazarlardaki ve teknolojideki gelişmeler sonucu önemi gitgide artan konulardan biridir. Bu çalışmada likit petrol gazının (LPG) temini, stoklanması, dolumu ve tüplügaz olarak dağıtımı konusunda Türkiye'de faaliyet gösteren bir işletmenin tedarik zincirine ilişkin bir bulanık çok amaçlı doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen model, altı planlama dönemine ilişkin tedarik edilecek, stoklanacak, tüplere dolumu yapılacak ve talep merkezlerine dağıtılacak LPG miktarlarını belirlemeye yöneliktir. Toplam maliyetlerin (tedarik, dolum, stoklama ve taşıma maliyetleri toplamı) ve toplam taşıma mesafelerinin minimizasyonunun amaçlandığı modelde, ana talep merkezlerine ilişkin talep miktarları ve karar vericinin amaç fonksiyonlarına ilişkin istek düzeyleri bulanık olarak ele alınmıştır. Modelden elde edilen sonuçlar, başka çözüm yöntemleriyle elde edilen sonuçlarla kıyaslanmış, önerilen metodun gerçek hayattaki problemlere kolay uygulanabildiği ve bu tarz problemlerde etken çözüm üretmek amacıyla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Supply chain management is a subject that has an increasing importance due to the developments in the global markets and technology. In this work, a fuzzy multi-objective linear programming model is developed for the supply chain of a company dealing with sourcing, storage, filling and distribution of liquefied petroleum gas (LPG) in Turkey. The model intends to determine the quantities of LPG to be sourced, stored, filled to cylinders and transported for six planning periods. In this model, which aims to minimize both total cost (sum of sourcing, storage, filling and transportation costs) and total transportation distance, demand quantities of main demand hubs and aspiration levels of decision maker about objective functions are fuzzy. Results obtained from the model are compared with the results obtained by using other methods and it is concluded that the proposed method can be applied to real world problems practically and can be used in this type of problems in order to generate an efficient solution.