Baskı (pres) makinesi ile ahşap malzemeler üzerine oyma yapım tekniklerinin araştırması
Researching the techniques of carving on wooden materials by press machine
- Tez No: 212836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
nsanların daha iyiyi arama çabaları mobilya endüstrisinde süsleme tekniklerinin zamanla gelisip sanatsal bir boyut kazanmasında etkili olmustur. Mobilya ve dekorasyonla temel ihtiyaçlarını karsılanmalarının yanı sıra, geçmisten günümüze ahsap süslemeciligine önem vermislerdir. Zaman zaman etkisi azalır gibi olsa da, ahsap süsleme teknikleri mobilya ve dekorasyon ögelerinin vazgeçilmez estetik unsurlarıdır. Mobilya endüstrisinde süsleme tekniklerini, ekonomik, teknolojik ve sosyo-kültürel degisimler de etkilemektedir. Bu çalısmada agaç oymacılıgının uygulama tekniklerinden olan baskı (pres) makinesi ile ahsap parçalara oyma yapma teknikleri ve oyma yapımında kullanılan agaç türleri, kesiciler ile baskı (pres) makinelerinin özellikleri, mobilya ve dekorasyonda oyma parçalarının kullanım yerleri arastırılmıstır. Anahtar Sözcükler : Baskı (pres) oymalar, Agaç oymacılıgı, Ayous agacı.
Özet (Çeviri)
The effort of human beings to find the best ways, effected developping of decorating techniques in the course of time by artistic dimension through furniture industry. People have been used furniture not only as home furniture but also they have been attached importance to wood decorating since the past. Sometimes it sounds like the importance of decorating techniques decrease but in fact decorating techniques are the indispensable aestethic components of furniture and decoration elements. In furniture industry the economic, technological and socio-cultural changes also effect decorating techniques. Throughout this study carving techniques on wooden parts by the design press machine are researched which are the practical techniques of wood carving. The study contains researches about ?design press machine?, ?kinds of woods that are used at carving by design press machine?, ?kinds of knives?, ?ways of using carving parts and those fields of application at furniture decoration?. Key words : Design Press Machine, Wood Carving, Wood of Ayous