Mimar/Arkitekt dergisinde konut sorununun ele alınışı: 1931?1946
Analysing the issue of house in the journal of Mimar/Arkitekt: 1931?1946
- Tez No: 212884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE G. YEŞİLKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZETBu çalışmada konut ve konut sorunlarının 1931?1946 yılları arasında, Türkiye'nin ilk mimarlık dergisi olan Mimar/Arkitekt'ten yansımaları ele alınmıştır. 1930'ların başında yeni kurulmakta olan Türkiye'de batıdan etkilenmelerle beraber en büyük değişimlerden biri konut alanında yaşanmıştır. Bu değişimi, Cumhuriyet'in ilk mimarlık dergisi olan Mimar/Arkitekt'in bakış açısıyla inceleyerek, derginin o dönemde konutu nasıl değerlendirdiğini ve bize nasıl aktardığını kavramak araştırmanın amacını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study is subject to house and related issues handled between 1931- 1946 by Mimar / Arkitekt magazine which is the first architecture journal published in Turkey. With the affect of the west, highest changes have been occured in the field of house in Turkey, which has been established yet in the beginning of 1930?s. The aim of the research is to analyize this change with the point of view of MIMAR / ARKITEKT that is the first architectural magazine of republic and to get an undertstanding how it has evaluated the house and reflected its assesments to us.