Real time acquisition and wireless transmission of ECG signal
EKG sinyalinin gerçek zamanlı olarak alınması ve kablosuz olarak iletilmesi
- Tez No: 213072
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DAMLA KUNTALP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2007
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 389
Özet
Kablosuz erişim teknolojileri, son yıllarda hayatımızın birçok alanında yerini almıştır. İletişim alanındaki uygulamalarından sonra medikal alanda da sıkça kullanılmaya başlanan ve en genel anlamda telemetri olarak adlandırılan kablosuz erişim teknikleri ile bu alanda birçok uygulama geliştirilmiştir. Bu çalışmada, biyomedikal uygulamalardaki bir takım zorluklara kablosuz uygulamalar ile yeni çözümler üretmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, taşınabilir bir EKG ölçüm cihazı yapılmış ve bu cihaz ile elde edilen EKG işaretleri kablosuz (RF) olarak merkezi bir bilgisayara aktarılıp sinyallerin bu bilgisayarda görüntülenmesi sağlanmıştır. Gerçekleştirilen sistem; EKG işareti elde etme devresi, analog-sayısal çevirici birimini de içeren radyo frekans verici devresi, radyo frekans alıcı devresi ve bilgisayar yazılımı olmak üzere dört ana kısımdan oluşmaktadır. Oluşturulan sistem kolaylıkla geliştirilebilir bir yapıya sahiptir. Bu sayede ileride yapılacak donanımsal ve yazılmsal iyileştirmeler ile sistem birçok medikal işaret ve aynı anda birden fazla hasta için kullanılabilir bir hale dönüştürülebilecektir.
Özet (Çeviri)
Wireless communication technologies have been used in many areas of our lives recently. In addition to its many applications in communication sector, it has been started to use in biomedical sector, nowadays. There are many applications called as telemetry in this area. In this study; we aimed to find new solutions for some difficulties in the biomedical applications by using wireless systems. With this aim, a mobile ECG acquisition circuit was designed. ECG signals obtained from the circuit were transmitted to the main computer by using RF technology. Then, transmitted ECG signals were drawn graphically on the main computer?s screen. Realized system consists of four main parts such as; ECG acquisition circuit, RF transmitter circuit including ADC, RF receiver circuit, and computer software. The system has a structure which can be developed easily. So, the system will be able to be converted into a complex system which can be used for several medical signals and for several patients simultaneously by some improvements which will be done in the future on both for the hardware and the software. Keywords : ECG, wireless, RF, telemetry, biomedical