İç mekanda sporcu takibi ve fizyolojik parametre ölçüm sistemi geliştirilmesi
Development of indoor athlete tracking and physiological parameter measurement system
- Tez No: 1008929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sporcuların performans değerlendirmelerinde laboratuvar testleri önemli olmakla birlikte, bu testler maç ve antrenman koşullarını her zaman tam olarak yansıtmayabilir. Bu nedenle sporcu performansının saha ortamında ölçülebilmesi oldukça önemlidir. Saha testleri açık alanlarda genellikle GPS/GNSS tabanlı sistemler ile gerçekleştirilirken, kapalı alanlardaki duvar ve engeller bu sistemlerin doğruluğunu önemli ölçüde azaltmaktadır. İç mekânlarda kullanılan Wi-Fi, Bluetooth ve UWB tabanlı ticari çözümler ise yüksek maliyet ve sınırlı parametre ölçümü gibi dezavantajlara sahiptir. Bu tez çalışmasında, GPS'in kapalı alanlardaki yetersizliği ve ticari sistemlerin yüksek maliyet sorununa çözüm olarak salon sporları için düşük maliyetli ve modüler bir performans takip sistemi geliştirilmiştir. Tasarlanan sistem, konumlandırma ve fizyolojik parametre ölçümlerini gerçekleştirebilen iki ayrı alt sistemden oluşmaktadır. Konumlandırma tarafında ESP32 ve DWM3000 modülleri üzerine inşa edilen UWB tabanlı yapı, SS-TWR yöntemi ile senkronizasyon gerekmeksizin konumlandırma gerçekleştirmektedir. Fizyolojik parametre ölçümü tarafında ise çoklu fizyolojik parametre (nabız, R-R, vücut sıcaklığı) ve ivme ölçümleri gerçekleştirilerek sporcuların takım halinde performans değerlendirilmesi yapılabilmektedir. Sistemde veri iletimi, ek bir donanıma ihtiyaç duymayan ESP-NOW protokolü üzerinden sağlanmıştır. Sistem, fizyolojik parametre sistemi ile standart antrenman yükü parametrelerinin yanı sıra literatürdeki benzerlerinden farklı olarak çekirdek vücut sıcaklığının izlenmesine imkan tanımaktadır. Elde edilen sonuçlar, sporcuların performans seviyelerinin tasarlanan sistem ile başarılı bir şekilde ayırt edilebildiğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma kapsamında santimetre seviyesinde konum doğruluğu sağlayan ve kapsamlı fizyolojik verileri gerçek zamanlı sunabilen, tamamen kablosuz, düşük maliyetli ve modüler sporcu performans takip sistemi başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although laboratory tests are important in evaluating athletes' performance, they may not always fully reflect real match and training conditions. Therefore, measuring athlete performance directly in field environments is of great importance. In outdoor settings, field tests are generally conducted using GPS/GNSS based systems; however, walls and other obstacles in indoor environments significantly reduce their accuracy. Commercial Wi-Fi, Bluetooth, and UWB-based indoor solutions also have disadvantages, such as high cost and limited parameter measurement capabilities. In this thesis, to overcome the limitations of GPS in indoor environments and the high cost of commercial systems, a low-cost, modular performance-tracking system for indoor sports has been developed. The designed system consists of two separate subsystems capable of positioning and measuring physiological parameters. On the positioning side, a UWB-based architecture built on ESP32 and DWM3000 modules performs localization using the SS-TWR method without requiring synchronization. On the physiological monitoring side, multiple physiological parameters (heart rate, R-R interval, and body temperature) are acquired, along with acceleration measurements, enabling team-based performance evaluation of athletes. Data transmission in the system is achieved via the ESP-NOW protocol, which does not require additional hardware. In addition to standard training load parameters, the physiological monitoring subsystem enables the core body temperature's tracking, distinguishing it from similar systems in the literature. The obtained results demonstrate that athletes' performance levels can be successfully differentiated using the proposed system. Consequently, within the scope of this study, a fully wireless, low-cost, and modular athlete performance monitoring system capable of centimeter-level positioning accuracy and real-time physiological data acquisition has been successfully implemented.