Satellite network simulation for TCP performance analysis
TCP performans analizi için uydu ağları simulasyonu
  1. Tez No: 213140
  2. Yazar: BORA GÖKÜSOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. M. KEMAL ŞİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
TCP, 10 yılı askın bir süredir, kablolu iletisim için çok sağlam ve iyi çalısan bir protokoldür. Maalesef, uzun gecikmeler, kanallardaki büyük asimetri ve yüksek veri kayıp değerlerinden dolayı kablosuz ortamda yetersiz kalmıstır. Fakat üzerinde gelistirme yapmak için güzel bir taban sağlamıstır. Son zamanlarda bunun için yapılan çalısmalardan biri de TCP Westwood protokolüdür. TCP Westwood'un sunduğu çözüm, tekrarlaya ACK'ler gelmeye basladığı zaman, tıkanıklığın derecesine göre congestion window ve slow start threshold değeri hesaplamaktır. Bunun iletisim hızını arttıracağını kolay bir sekilde düsünebiliriz. Bu tezin amacı, TCP Westwood protokolünü, Iridium uydu sisteminde diğer protokollerle kıyaslayacak bir simulasyon gerçeklestirmek ve elde edilen sonuçların analizini yapmaktır. Simulasyonu gerçeklestirmek için açık kaynak kodlu, bilimsel arastırma ve gelistirme için kullanılan Network Simulator 2 (NS-2) programı kullanılmıstır. Burada kullandığımız Iridium uydu sistemi, alçak yörüngede bulunan, birbirlerine çarpraz bağlı 66 uydudan olusur ve dünyanın en büyük ticari uydu sistemlerinden biridir. Anahtar Sözcükler : TCP, TCP Westwood, Uydu Sistemleri, LEO Iridium Uydu Sistemi, Network Simulator 2 (NS-2), Uydu Ağı Olusturma
Özet (Çeviri)
TCP has been a robust and efficient protocol for terrestrial networks for more than a decade now. Unfortunately, it does not fare very well in the space environment because of the long delays, the tremendous bit error rates (BER), and the huge asymmetry in the channels. However, it does provide a wonderful base for extension. TCP Westwood is the one of the working to improve TCP performance over wireless communication. Offering solution of TCP Westwood for performance problems is to compute congestion window and slow start threshold values in respect of grade of congesiton when duplicated ACK occurs. We can easily imagine that this will increase throughput rate. Aim of this thesis is to implement simulation which will compare TCP Westwood with other protocols using Iridium satellite system and analysing results we achieved. We used the Network Simulator 2 (NS-2) that is open source code and used for scientific researching and development. Our simulation is used over Iridium satellite system. Iridium?s constellation consists of 66 low-earth orbiting (LEO), cross-linked satellites and it is the one of the largest commercial satellite constellations in the world Keywords : TCP, TCP Westwood, Satellite Systems, LEO Iridium Satellite System, Network Simulator 2 (NS-2), Satellite Networking